Українська

19 березня - день пам'яті мчч. 42 в Амморії, ікон Божої Матері Ченстоховської, Шестоківської і « Благодатне Небо».

Душекорисні речі - Березень

42 мученики в Амморії
42 святих мученика в Амморії: Костянтин, Аєтій, Феофіл, Феодор, Мелісса, Калліст, Васой та інші з ними.

Під час війни між грецьким імператором Феофілом (829 - 842) і сарацинами, останнім вдалося осадити місто Амморії (Галатія). В результаті зради воєначальника Вадітзіса Амморія впала, а сорок два її захисники - воїна були захоплені в полон і відправлені в Сирію. Протягом семи років виснажливого ув'язнення бранців марно переконували відмовитися від християнської віри і прийняти мусульманство. Вони завзято відкинули всі втішні пропозиції і мужньо витримали страшні загрози. Після багатьох катувань, так і не зламавши дух воїнів-християн, їх засудили на смерть. Стійкість святих сподівалися похитнути і перед самою стратою. Воїну Феодору говорили: "Нам відомо, що ти, залишивши священний сан, став воїном і проливав кров. Ти не можеш сподіватися на Христа, - визнай Магомета". Але мученик впевнено відповідав: "Я не відрікся від Христа, а за те, що залишив священний сан, повинен пролити свою кров".

Засуджені спокійно і безстрашно підходили до катів. Їх обезголовили, а тіла кинули в річку Євфрат. У службі прославляються святі страстотерпці: "всеблаженний" Феодор, "непереможний" Каліст, "мужній" Костянтин, "чудний" Феофіл і "найміцніший" Васой.

Зрадник же Вадітзіс не уникнув ганебної долі: вороги знали, що не можна довіряти зрадникові, і вбили його.

Ченстоховська ікона Пресвятої Богородиці
Ченстоховська ікона Божої Матері належить, за переданням, до тих 70-ти ікон Пресвятої Богородиці, які написав святий євангеліст Лука (пам'ять 18 жовтня). Вона була написана в Єрусалимі, в Сіонській світлиці. У 66 - 67 роках, під час навали римських військ під проводом Веспасіана й Тита, християни втікли в містечко Пеллу. Разом з іншими святинями вони зберігали в печерах і Ченстоховський образ Богоматері. У 326 році, коли свята цариця Єлена (пам'ять 21 травня) ходила в Єрусалим для поклоніння святим місцям і знайшла Хрест Христів, вона отримала в дар від християн цю ікону, привезла її в Константинополь і поставила в палацовій каплиці, де святиня перебувала протягом п'яти століть.

На Русь чудотворний образ з великою честю був принесений засновником міста Львова (Лемберга - 1268 - 1270), галицько-волинським князем Левом Даниловичем, і поміщений в Бельзский замку під доглядом православного духовенства.

Згодом, при завоюванні Західної України поляками, чудотворна ікона дісталася польському правителеві князю Владиславу Опольському. Татари, вторгшись в межі Русі, обложили замок Беліз. Сподіваючись на допомогу Матері Божої, князь Владислав виніс святиню з церкви і поставив на міській стіні. Пронизаний ворожою стрілою, чудотворний образ зберіг назавжди сліди витікшої крові. Шкідлива імла, що спустилася тоді на татарське військо змусила їх зняти облогу замку і віддалитися в свої межі. Заступниця Небесна в сонному видінні звеліла князеві перенести чудотворну ікону на Ясну гору Ченстоховську. Заснувавши в 1352 році монастир на Ясній горі - (горі "свіденія" - так її називали за безліч чудес, які там відбувалися), князь Владислав переніс до нього чудотворну святиню, довіривши її на зберігання ченцям Паулінського ордена. Через кілька років обитель була пограбована гуситами. Позбавивши її всіх скарбів, вони хотіли викрасти і чудотворний образ, але невидима сила утримувала коней, і візок зі святинею не рушив з місця. У люті один з грабіжників скинув святу ікону на землю, а інший вдарив мечем по лику. Тут же справедлива кара спіткала всіх: першого розірвало на частини, у другого відсохла рука, інші впали мертвими або вражені були сліпотою.

В середині XVII століття шведський король Карл Х Густав, взявши Варшаву і Краків, зазнав поразки під Ченстоховським монастирем на Ясній горі. Допомога і заступництво Цариці Небесної підбадьорили поляків, а король Ян Казимир, повернувшись до Львова, оприлюднив маніфест, за яким доручав свою державу заступництву Божої Матері, називаючи Ченстоховський Її образ "Польської Королевою". Війна зі шведами в 1656 році закінчилася для Польщі успішно.

Безліч чудес від Ченстоховської чудотворного образу було засвідчено в особливій книзі, що зберігається в храмі Ченстоховського монастиря. З цієї ікони зроблено було багато списків як для католицьких, так і для православних храмів.

У 1813 році, коли російські війська увійшли в Ченстоховську фортецю, настоятель і братія Лаври піднесли генералу Сакену список з чудотворного образу. Пізніше ікона була поставлена в Санкт-Петербурзі в Казанському соборі.

Шестоківська ікона Божої Матері
Шестоковская, або Шелтомежська, ікона Божої Матері з'явилася в середині XVIII століття в Москві, в сім'ї якогось Миколи Дмитровича Скріпіцина. Одного разу служниця, яку називали блаженною, уві сні побачила, що в комині прихована ікона Пресвятої Богородиці. Домашні не звернули уваги на її розповідь про цю дивовижну сні, поки на інший день на припічок печі не впав згорток полотна. У ньому знаходився досить великий (приблизно 2 на 1,5 метра) образ Богоматері. На правій руці Матері Божої було видно слід опіку, який свідчить про те, що, побувавши у вогні, святиня дивом не згоріла. Дорогоцінна ікона, названа Шестоківська (від слова припічок), була благоліпно прикрашена домочадцями і її шанували з найглибшою пошаною. Господар будинку перед своєю кончиною передав її в благословення дітям.
Не вирішивши, кому ж має належати ця святиня, спадкоємці передали чудотворну ікону до церкви села Шелтомежі Тверської губернії, від чого вона й отримала другу назву - Шелтомежська.
Прославлену багатьма чудесами стародавню ікону з хресними ходами носили далеко за межі Тверської єпархії, для зцілення хворих і одержимих злими духами.
У 1887 році на честь чудотворної ікони в селі Шелтомежі була заснована Шестоківська Вознесенська жіноча обитель.

Ікона Пресвятої Богородиці «Благодатне Небо»
Ікона Божої Матері, звана "Благодатне Небо", знаходиться в іконостасі Московського Архангельського собору Кремля. Відомо, що цей образ перебував раніше в Смоленську і перевезений до Москви дочкою литовського князя Вітовта Софією, коли вона стала дружиною Московського князя Василя Дмитровича (1389 - 1425). На іконі Божа Матір зображена в повний зріст, на лівій руці Її - Богонемовля. Деякі цей образ Богоматері називають "Что Тя наречем". У вівтарній частині Володимирського кафедрального патріаршого собору також знаходиться зображення Пресвятої Богородиці « Благодатне Небо».
Окрім 6 березня святкування цього образу відбувається в Неділю Всіх святих.

За матеріалами: cerkva.vn.ua

 
ЗНАЙТИ
НОВЕНЬКЕ