Українська

20 березня - день пам'яті священномучеників, що в Херсонесі Єпископствували, ікони Божої Матері « Споручниця грішних».

Душекорисні речі - Березень

Ікона Пресвятої Богородиці «Споручниця грішних»
Ікона Божої Матері «Споручниця грішних» названа так за написом, що зберігся на іконі: «Я Споручниця грішних перед Сином Моїм ...».
Вперше цей образ прославився чудесами в Миколаївському Одринському чоловічому монастирі колишньої Орловської губернії в середині минулого століття. Стародавня ікона Богоматері «Споручниця грішних» через свою стародавність не користувалася належною шаною і стояла в старій каплиці біля монастирських воріт. Але в 1843 році багатьом жителям у сновидіннях було відкрито, що ікона ця наділена за Божим Промислом чудотворною силою. Ікону урочисто перенесли до церкви. До неї почали сходитися віруючі і просити про лікування своїх печалей і хворіб. Першим отримав зцілення розслаблений хлопчик, мати якого палко молилася перед цією святинею. Особливо прославилася ікона під час епідемії холери, коли багатьох смертельно хворих, які з вірою до неї прибігали, вона повернула до життя.

У монастирі на честь чудотворного образу був побудований великий трьохпрестольний храм. На іконі «Споручниця грішних» Богоматір зображена з Немовлям на лівій руці, Який обома руками Своїми тримає Її праву руку. Голови Богоматері і Немовляти увінчані коронами.

У 1848 році ретельністю москвича Димитрія Бонческула був зроблений список з цього чудотворного образу і встановлений в його будинку. Незабаром він прославився витіканням цілющого мира, що подавало багатьом одужання від тяжких хвороб. Цей чудотворний список перенесли в храм святителя Миколая у Хамовниках, в якому був влаштований тоді ж боковий вівтар на честь ікони Божої Матері «Споручниця грішних». Крім 20 березня, святкування на честь цієї ікони відбувається 11 червня.

Священномученики Херсонеські
Святі священномученики Василій, Єфрем, Євгеній, Єлпидій, Агафодор, і Єферій і Капитон несли благовістя Христове на теренах Північного Причорномор'я від Дунаю до Дніпра, включаючи Крим, і ознаменували своє апостольство мученицькою смертю в IV столітті в місті Херсонесі Таврійському. Ще задовго до Хрещення святого Володимира християнська віра вже проникла до Криму, який в давнину називався Тавридою і був підвладний римським імператорам. Початок просвіти Тавриди вірою Христовою покладено святим апостолом Андрієм Первозванним (+ 62; пам'ять 13 грудня). Подальшому поширенню християнства там сприяли, мимоволі, самі ж його вороги: римські імператори засилали туди державних злочинців, якими в перші три століття християнства вважалися і сповідники Христа. Так, у часі правління Траяна (98 - 117) був засланий на ув'язнення в Інкерманські каменоломні святий Климент, єпископ Римський (+ 101; пам'ять 5 травня). Там він продовжував свою проповідь, там прийняв і мученицький спочинок.

Язичники, які населяли кримські землі наполегливо чинили опір поширенню християнства. Але віра Христова через своїх самовідданих проповідників міцніла і утверджувалася. Багато благовісників поклали своє життя у цій боротьбі.

На початку IV століття в Херсонесі була заснована єпископська кафедра. Це була переломна епоха, коли Херсонес, що служив базою для римських воїнів, поступово переходив у залежність від Візантії. У часі царювання Діоклетіана (284 - 305), в 300 році (тобто ще до початку гоніння, яке імператор почав з 303 року) Єрусалимський Патріарх Єрмон (303 - 313) для Євангельської проповіді розіслав у різні країни багатьох єпископів. Двоє з них, Єфрем і Василій, прибули до Херсонесу і насаджували там Слово Боже. Потім святитель Єфрем пішов до народів, що жили на побережжі Дунаю, де у благовісті Христовому зазнав багато скорбот і трудів. Під час розпочатого гоніння він був обезголовлений (точно відомий лише день його спочинку - 20 березня). Проповідь в Херсонесі продовжував святий Василій - сподвижник святого Єфрема. Багатьох ідолопоклонників він наставив на шлях істини. Інші заблудлі жителі міста, запеклі ненавистю щодо його діяльності, чинили шалений опір: святий сповідник був схоплений, його нещадно побили і вигнали з міста. Віддалившись в гори і оселившись у печері, він невпинно благав Бога за тих, що вигнали його, щоб Він осяяв їх світлом істинного богопізнання. І Господь послав невірним диво. У знатного жителя Херсонесу помер єдиний син. Покійний з'явився батькам уві сні і повідав, що якийсь святий Василій своїми молитвами до Істинного Бога може воскресити його з мертвих. Коли батьки розшукали святителя і просили його зробити чудо, святий Василій відповідав, що сам він - грішна людина і не має сил воскрешати мертвих, але Всемогутній Господь може і виконати їхнє прохання, якщо вони увірують в Нього. Довго молився святий, закликаючи Ім'я Святої Тройці. Потім, освятивши воду, вилив її на померлого, і той ожив. З пошаною був повернутий до міста святитель, багато хто увірували і хрестилися.

Незабаром, за наказом імператора Максиміана Галерія (305 - 311), гоніння на християн вибухнуло з новою силою. Христоненависники озброїлися і проти святителя Василія: 20 березня 309 року вони вночі увірвалися в його будинок, зв'язали його, потягли по вулицях і забили до смерті камінням і палицями. Тіло святителя було кинуто за містом на поживу псам і птахам і багато днів лежало без поховання, але залишилося недоторканним. Потім, святе тіло мученика, християни таємно поховали в печері.

Через рік, дізнавшись про мученицький спочинок святителя Василія, три його сподвижники - єпископи Євгеній, Єлпидій і Агафодор, залишивши проповідь у Геллеспонтській області, прибули до Херсонесу, щоб продовжити його святу справу. Вони поклали багато трудів для спасіння людських душ. Всі три єпископи розділили долю свого попередника - біснуваті язичники також побили їх камінням 20 березня 311 року.

Через декілька років, вже за царювання святого рівноапостольного Костянтина Великого (306 - 337; пам'ять 3 червня) з Єрусалиму до Херсонесу прибув єпископ Єферій. Спочатку він теж зустрів протидію з боку язичників, але святий імператор, який оголосив свободу християнської віри у всій імперії, не допустив насильницьких дій проти проповідника: він видав указ, за яким Херсонеським християнам безперешкодно дозволялося здійснювати богослужіння. Стараннями святителя Єферія в місті був побудований храм, де святий мирно управляв своєю паствою.

Щоб віддячити імператору за заступництво християнам, святитель Єферій їздив до Константинополя. На зворотньому шляху він захворів і помер на острові Амос (в Греції) 20 березня. На місце святителя Єферія святий імператор Костянтин прислав до Херсонеса єпископа Капитона. Християни зустріли його з радістю, але язичники зажадали від нового єпископа знамення, щоб повірити в Бога, Якого він проповідує. Поклавши всю надію на Господа, святий Капитон в святительському облаченні увійшов у розкладене багаття, довго молився у вогні і вийшов з нього неушкодженим, набравши в свою фелонь гарячих вуглів. Тоді безліч невіруючих переконалися в силі християнського Бога.

Про це диво та про велику віру святого Капитона було сповіщено святому Костянтину і святим отцям на Першому Вселенському Соборі в Нікеї (325).

Через кілька років святитель Капитон у справах попрямував до Константинополя, але корабель бурею прибило в гирлі Дніпра. Місцеві жителі (язичники), захопивши корабель, втопили всіх перебуваючих на ньому, в тому числі і святого Капитона. Це сталося 3 січня. Пам'ять святого єпископа Церква встановила відзначати з іншими херсонеськими священномучениками, 20 березня.

Проповідь священномучеників зміцнила віру Христову в Херсонесі. З початку V століття це місто стає духовним центром, звідки християнство поширюється на північ на терени Русі. З IX століття Херсонес все більше привертає увагу русичів, які почали оселюватися в місті. Сучасні археологічні розкопки показали, що в місті перебувало більше п'ятдесяти храмів, що відносяться до V - XIV століть. У 987 році в Херсонесі прийняв Хрещення святий рівноапостольний князь Володимир. Це стародавнє місто стало колискою християнства для Русі.

Преподобний Павло Препростий
Преподобний Павло Препростий жив у IV столітті. Препростим він названий за свою простосердечність і незлобливість. Преподобний був одружений, але, дізнавшись про невірність дружини, залишив її і пішов у пустелю до преподобного Антонія Великого (пам'ять 30 січня). Павлу було вже 60 років, і святий Антоній спершу не прийняв Павла, вважаючи його майже нездатним до важкого відлюдного життя. Три дні стояв Павло у келії подвижника, сказавши, що швидше помре, ніж піде звідси. Тоді преподобний Антоній поселив Павла до себе, довго випробовував його терпіння і смиренність важкою працею, суворим постом, нічними бдіннями, невпинним співом псалмів і земними поклонами. Нарешті преподобний Антоній дозволив Павлу оселитися в окремій келії.
За багаторічний подвиг преподобному Павлу Господь дарував прозорливість, владу виганяти бісів. Коли до преподобного Антонія привели біснуватого юнака, він направив хворого до преподобного Павла зі словами: "Великі у вірі можуть виганяти лише малих бісів, а смиренні, як Павло Препростий, мають владу над князями бісівськими".

Святитель Павло, сповідник, єпископ Прусіадський
Святитель Павло Сповідник був єпископом у місті Прусіаді (провінція Вифинія в Малій Азії) в той час, коли проти віри Христової шаленіли іконоборці. Ревно виступивши на захист християнських святинь словом Святого Писання, святий Павло зазнав переслідувань і гонінь разом зі святим Феофілактом (пам'ять 21березня). Святий сповідник преставився близько 850 року.

Преподобний Еміліан Італійський
Преподобний Еміліан Італійський (в миру Вікторин) був родом римлянин, до старості вів гріховне життя. Нарешті, розкаявшись, він пішов у монастир, прийняв чернецтво з ім'ям Еміліан і залишок днів своїх смиренно служив Богові, дивуючи братію своїм покірливим послухом і суворим постуванням. Ченці помітили, що ночами Еміліан таємно відвідує печеру, розташовану недалеко від монастиря. Одного разу ігумен простежив за ним і застав преподобного Еміліана в печері, що молиться зі сльозами сокрушення, осяяного неземним світлом, і почув Голос з вище: "Еміліане, відпускаються тобі гріхи твої".

Глибоко зворушений усім, що відбулося, ігумен після ранкового богослужіння просив старця розповісти братії свою таємницю, і святий повідав всім про велике до нього Боже милосердя. Тоді ігумен пояснив братії: "Господь і в мовчанні міг би пробачити йому гріхи, але заради всіх нас Він відкрив Свою милість явленням світла і голосу, щоб всі ми бачили Його благість і милість до щиро розкаяних грішників".

Преподобний Еміліан провів залишок життя в духовній радості і мирно відійшов до Господа.

За матеріалами: cerkva.vn.ua

 
ЗНАЙТИ
НОВЕНЬКЕ