Українська

23 березня - день пам'яті мчч. Кодрата Нікомидійського, Саторина, Руфина та інших. Мчч. Кодрата і тих, що з ним постраждали. Прп. Анастасії.

Душекорисні речі - Березень

Святі мученики Кодрат Нікомидійський, Саторин, Руфин та інші
Святі мученики Кодрат Нікомидійський, Саторин, Руфин і інші постраждали під час гоніння імператора Декія (249-251) і його наступника Валеріана (253-259).

Святий Кодрат походив із знатної родини. Володіючи значним багатством, святий не шкодував коштів на допомогу братам-християнам, що томилися в ув'язненні за віру.

Коли в Нікомидію прибув посланник нечестивого, Декія проконсул Переній, то святий Кодрат добровільно постав перед ним, щоб своєю самовідданою рішучістю зміцнити мужність ув'язнених побратимів. Спочатку Перені намагався відвернути Кодрата від Христа, обіцяючи йому нагороди і почесті. Потім, побачивши марність своїх спроб, він кинув святого в темницю і повелів покласти його спиною на дрібні цвяхи і придавити великим каменем.

Відправившись в Нікею, проконсул наказав вести за собою всіх ув'язнених християн, в тому числі і святого Кодрата. Після прибуття в місто, святий Кодрат попросив, щоб їх відвели в язичницький храм. Як тільки йому розв'язали руки і ноги, він кинувся до ідолів і став перекидати і розбивати їх. За наказом проконсула Кодрата піддали катуванням. Зазнаючи страшні муки, святий перебував твердий духом і своїм подвигом зміцнював інших мучеників, яким палили рани палаючими свічками. Під час страждань мучеників раптово осінило біла хмара, а язичники опинилися в досконалої темряві. У новому мовчанні було чути тихе спів ангелів, що славлять Бога. Багато хто з присутніх тут же сповідали себе християнами. Переній, приписавши чудо дії чарівництву, наказав відвести до в'язниці нових обранців Божих.
З Нікеї мученики вирушили слідом за проконсулом в Апам, потім в Кесарію, Аполлонію і Геллеспонт, де їх всіляко мучили, домагаючись зречення.

Святого Кодрата зав'язали в мішок, наповнений отруйними гадами, і кинули на ніч в глибокий рів. Наступного ранку всі з подивом побачили, що мученик цілий і неушкоджений. Коли його стали нещадно бити, два шляхетних чоловіка, Саторин і Руфин, перейнялися співчуттям до мученику. Це було помічено, і Саторин і Руфин були обезголовлені.

Переній піддавав мученика все більш жорстоким і особливим тортурам, але не міг зламати його дух. Святий втрачав сили і ледве міг пересуватися. В останній раз проконсул запропонував мученику відректися від Христа. Зібравшись з силами, святий твердо відповів: "Я з дитинства визнаю одного тільки Бога - Христа і іншого не знаю". Проконсул велів розпалити багаття, розжарити залізну решітку і кинути на неї мученика. Осінивши себе хресним знаменням, святий Кодрат опустився на розпечене ложе і, полежавши на ньому, немов на м'якій постелі, неушкодженим вийшов з полум'я. У безсилій люті проконсул велів обезголовити святого Кодрата.

Святий мученик Кодрат і ті що з ним постраждали
Під час гоніння на християн (в III столітті) одна благочестива жінка на ім'я Руфина втекла з Коринфу в гори, рятуючись від переслідувань. Там вона народила сина Кодрата і незабаром після пологів померла. Промислом Божим немовля залишилось живим і було вигодуване чудесним чином: на нього опускалася хмара, що живила його солодкою росою. Дитинство та юнацькі роки святого Кодрата пройшли в пустелі. Будучи вже дорослим, він одного разу зустрів християн, які просвітили його світлом істинної віри. Кодрат вивчився грамоти, а пізніше вивчив лікарське мистецтво і досяг у ньому великих успіхів. Але найбільше Кодрат любив пустинну безмовність і більшу частину часу проводив у горах, перебував у молитві та Богоміркуванні. Минуло багато років. В пустелю до святого часто приходили його друзі та послідовники, щоб послухати його настанов. Серед них були Кипріан, Діонісій, Анект, Павло, Крискент та багато інших.

За наказом гонителя християн безбожного Декія (249 - 251) до Коринфу прибув воєначальник Ясон. Святий Кодрат був схоплений разом зі своїми друзями і кинутий до в'язниці. На допитах Ясон, найчастіше звертався до Кодрата як старшого за віком. Святий мужньо захищав свою віру в Христа Спасителя. Тоді його стали катувати. Святий Кодрат, незважаючи на нелюдські страждання, знаходив у собі сили підтримувати інших, переконуючи їх не боятися і твердо стояти за віру. Не добившись ні від кого зречення, Ясон, наказав кинути мучеників на розтерзання звірям. Звірі ж не чіпали їх. Святих прив'язали за ноги до колесниці і волочили по місту, багато хто з натовпу кидали в них каміння. Нарешті мучеників присудили до усічення мечем. На місці страти святі попросили собі трохи часу для молитви, а потім один за одним почали підходити до ката, схиляючи голову перед занесеним мечем.

Решта учнів святого Кодрата також постраждали за Христа: Діонісій (інший) був заколений ножем; Вікторин, Віктор і Никифор були заживо роздроблені у величезній кам'яній ступі; Клавдію відрубали руки і ноги; Діодор сам кинувся в приготовлене для нього багаття; Серафіон був обезголовлений; Папія і Леоніда втопили в морі. Наслідуючи чоловіків, на муки за Христа добровільно пішло і багато святих жон.

Преподобна Анастасія
Преподобна Анастасія жила в Константинополі і походила з аристократичної родини. Благочестива патріціанка була для багатьох зразком чесноти і користувалася великою повагою імператора Юстиніана (527 - 565). Рано залишилася вдовою, Анастасія вирішила залишити світське життя і рятувати свою душу далеко від столичної суєти. Вона таємно покинула Константинополь і відправилася до Александрії. Недалеко від міста вона заснувала невеликий монастир і цілком присвятила себе Богові.

Через кілька років імператор Юстиніан овдовів і вирішив розшукати Анастасію, щоб одружитися з нею. Дізнавшись про це, блаженна Анастасія негайно попрямувала в далекий скит до авви Даниїла (пам'ять 18 березня) за допомогою. Щоб врятувати Анастасію, старець зодягнув її в чоловічий чернечий одяг і назвав Анастасієм-євнухом. Поселивши її в одній з найвіддаленіших печер, старець дав їй молитовне правило і наказав ніколи не виходити з печери і нікого до себе не приймати. Тільки один чернець знав це місце: він мав послух раз на тиждень приносити до печери невеликий хліб і глечик води, залишаючи їх біля входу. У такому строгому затворі преподобна Анастасія прожила двадцять вісім років. Всі вважали, що в печері живе євнух Анастасій.

Господь відкрив блаженній день її смерті. Дізнавшись про близьку смерть, вона написала про це авві Даниїлу кілька слів на черепку і поклала його біля входу в печеру. Старець незабаром прийшов і приніс все необхідне для її поховання. Він знайшов святу подвижницю вже при смерті, сповідав її і причастив Святих Тайн. На прохання авви блаженна Анастасія благословила його і супроводжуючого його ченця. Зі словами: "Господи, в руки Твої віддаю дух мій", - свята тихо померла (+ бл. 567 - 568).

Коли була готова могила, старець дав учневі свою рясу і звелів одягти покійного брата. Одягаючи рясу, чернець зрозумів, що перед ним жінка, проте не посмів нічого сказати. Коли ж, поховавши преподобну, вони поверталися до свєї обителі, учень запитав авву, чи знав він, що уявний брат - жінка, і старець розповів молодому ченцеві історію святої Анастасії. Пізніше розповідь старця було записано і вона здобула широкої популярністі.

Мощі преподобної Анастасії в 1200 році були перенесені до Константинополя і покладені недалеко від храму Святої Софії.

За матеріалами: cerkva.vn.ua

 
ЗНАЙТИ
НОВЕНЬКЕ