Українська

3 червня - день пам'яті Вишгородської (Володимирської) ікони Матері Божої

Душекорисні речі - Червень

З найдавніших часів християнської доби Київської держави образ Вишгородської ікони Пресвятої Богородиці згадується як найславніший, і найшанованіший. Пречиста Діва споконвіку вважалася покровителькою українських земель. В Україні проявилися ї чудотворні ікони. Однією з них є ікона  Вишгородської (Володимирської) Божої Матері.

За благочестивими переказами, ікона Володимирської Божої Матері була написана євангелистом Лукою на дошці від столу, за яким сидів за трапезою Спаситель з Пречистою Матір'ю і праведним Йосипом Обручником. Божа Матір, побачивши цей образ, промовила: "Віднині ублажатимуть Мене всі роди. Благодать Народженого від Мене й Моя з цією іконою нехай буде".

До половини V століття ікона залишалася в Єрусалимі. При Феодосії Молодшому її перенесли до Константинополя, звідки в 1131 вона була надіслана на Русь як подарунок Юрію Долгорукому від Константинопольського Патріарха Луки Хрисоверха. Ікону поставили в жіночому монастирі міста Вишгорода, недалеко від Києва, де вона відразу прославилася багатьма чудесами. У 1155 син Юрія Долгорукого, св. князь Андрій Боголюбський, бажаючи мати у себе прославлену святиню, перевіз ікону на північ, до Володимира, і помістив її в спорудженому ним знаменитому Успенському соборі. З того часу ікона отримала назву Володимирська.

Ікона збереглася під час страшної пожежі 13 квітня 1185, коли згорів Володимирський собор. Подальша історія образу пов'язана вже цілком з Москвою, куди її вперше принесли в 1395 році під час навали хана Тамерлана. Завойовник з військом увійшов в межі Рязані, полонив її і направив свій шлях на Москву, спустошуючи і знищуючи все навколо.

Ікону внесли в Успенський собор Московського Кремля. Літопис повідомляє, що Тамерлан, простоявши на одному місці два тижні, раптово злякався, повернув на південь і вийшов з московських меж. Сталося велике чудо: під час хресного ходу з чудотворною іконою, що прямував з Володимира до Москви, коли незліченна безліч народу стояло на колінах по обидва боки дороги і благало: «Матір Божа, спаси землю Російську!», Тамерлану було видіння. Перед його внутрішнім зором постала висока гора, з вершини якої спускалися святителі із золотими жезлами, а над ними в променистому сяйві з'явилася Велична Богоматір. Вона звеліла йому залишити межі Росії. Прокинувшись в трепеті, Тамерлан запитав про значення видіння. Йому відповіли, що це Матір Божа, велика Захисниця християн. Тоді Тамерлан віддав наказ полкам відійти назад.

На згадку про це чудесне позбавлення Русі від навали Тамерлана в день зустрічі в Москві Володимирської ікони Божої Матері 8 вересня було встановлене урочисте церковне свято Стрітення цієї ікони, а на самому місці зустрічі був споруджений храм, навколо якого пізніше розташувався Стрітенський монастир.

1930 року вона потрапляє до Державного історичного музею, а пізніше — у Третьяковську галерею, де перебуває і зараз під назвою «Володимирська Богоматір». На її вшанування 1480 року було започатковане свято ікони Володимирської Богоматері.

Святкування Володимирської (Вишгородської) ікони Пресвятої Богородиці святкується три рази на рік: 3 червня, 6 липня, 8 вересня.

 
ЗНАЙТИ