Українська

1-ша неділя після П’ятидесятниці. Всіх Святих

Душекорисні речі - Свята

В ім’я Отця і Сина і Святого Духа!

Слава Ісусу Христу!

Сьогодні у першу неділю після п’ятидесятниці, Церква Христова вшановує пам'ять всіх святих. У цей день перед нами постають приклади істинного християнського життя та благочестя. Церква святкує пам'ять всіх святих, для того щоб надихнути нас на їхні подвиги, щоб перебувати усім нам в благочесті і чистоті. І тим самим Церква закликає нас до святості.

Чи замислювався хтось із нас, що таке святість і які критерії святості. Ми знаємо що є різні чини святості: апостоли, мученики, святителі, преподобні та багато інших. Розуміння святості в різні часи було різним. І сьогодні у кожного різні погляди на святість. Хтось вважає, що святість полягає у довгих молитвах; ще хтось думає, що святість – це суворі пости; ще комусь спадає на думку, що святість – особливі чесноти. І так можна почути різні погляди святість. Усі ці критерії які б ми не назвали поєднують між собою праведне життя згідно заповідей Божих. І про ці ознаки святості говорить нам Господь зі сторінок Священного Писання. Адже ми чули, сьогодні слова Спасителя: «Хто визнає мене перед людьми, того визнаю і Я перед Отцем Моїм Небесним. А хто зречеться Мене перед людьми, того зречись і Я перед Отцем Моїм Небесним» (Мф. 10, 32-33). Що означають ці слова Спасителя для нас? Вони означають, що нам потрібно бути свідомими християнами та не боятись проявляти себе у цьому світі як послідовники Христа. І приклад визнання Христа нам неодноразово показували угодники Божі, які примислені до лику святих. Свого часу апостоли та мученики сповідували свою віру в Господа перед гонителями християн. Не так давно ми пам’ятаємо часи переслідування за віру Христову на теренах нашої держави. І багато мучеників було і в той період. Якщо взяти інший чин святості наприклад святителів чи преподобних, то їм не доводилось нести тілесні муки за віру, але вони визнавали Христа у боротьбі з духовними ворогами.

Чи можемо ми стати в один ряд зі святими? Звичайно можемо, адже всі ми покликані до святості. До цього закликає нас Господь щоразу під час Божественної Літургії, виголосом: «Святеє святим!» До цього закликав нас Господь ще від створення світу. Усі ми маємо дар благодаті Духа Святого, яким повинні скористатись і пройти життєвий шлях згідно заповідей Христових. І тому як приклади виконання цього перед нами сьогодні ставляться світі угодники Божі. І це можливо кожному з нас, адже ті ж самі святі були такими ж  простими людьми як і ми всі. Єдине, що їх вирізняло, було те, що вони в своєму житті слідували за Спасителем, який є істина дорога і життя (Ін. 14,1). І звичайно це дуже складно, адже про це попереджав нас Христос. Він казав: «Коли зненавидить вас світ, знайте, що Мене перше ніж Вас зненавидів. Якби ви були від світу, то любив би вас світ, але Я вас обрав від світу, тому світ вас ненавидить»(Ін. 15, 18-19). Тому і важкий цей шлях до святості, але можливий про що свідчить велика кількість святих угодників Божих пам'ять яких ми сьогодні вшановуємо. Що правда можливий лише за допомогою Божою. Тому варто нам бути прости у господа допомоги для того, щоб прожити наше життя у всякому благочесті і чистоті. Амінь. Слава Ісусу Христу!

Ієрей Іоан Сопронюк

кандидат богословських наук,

клірик Свято-Михайлівського

собору м. Житомира