Українська

Чудо святого великомученика Федора Тирона (перехідне святкування у суботу першого тижня Великого Посту)

Душекорисні речі - Свята


Після сина Костянтина Великого Констанція, на царський престол вступив Юліан Відступник. Він відрікся від Христа, став поклонятися ідолам і спорудив на християн велике гоніння. Юліан переслідував християн не стільки відкрито, скільки таємно, бо він не наважувався явно піддавати жорстоким і нелюдським мукам всіх християн, так як боявся, щоб багато з поган, бачачи мужнє терпіння мучених християн, не звернулися б самі до Христа. Тому цей безбожний цар замислив таємно осквернити християн. Він знав, що в першу седмицю Великого посту християни дотримуються особливої чистоти і каються в своїх гріхах. І ось він закликав до себе константинопольського градоначальника і наказав йому щодня протягом першого тижня, окроплювати припаси, що продаються на торжищах, кров'ю ідольських жертв, від яких християни завжди зобов'язані утримуватися (Діян.25: 29). Наказ царя було виконано, і на всіх торжищах були покладені страви, осквернені невіруючими. Але Всезнаючий Господь, осоромляє язичників і піклуючись про справжні рабів Своїх, розорив цю таємну підступність. Він послав до Константинопольського архієпископа Евдоксія, святого страстотерпця Свого Феодора, за багато років перед тим потерпілого за Христа і перебував у славі в небесному Царстві. Святий Феодор з'явився Євдоксію не уві сні, але наяву і сказав йому:

- Збери негайно Христове стадо і накажи всім православним, щоб ніхто з них не купував на торжищах страв, бо вони, за наказом нечестивого царя, осквернені ідоложертовною кров'ю.

Архієрей в подиві став питати, чим ж замінити те, що купуються на торжищах, як замінити страви людям бідним, які мають недолік в домашніх запасах:   Святий відповідав:

- Давши їм коливо, ти позбавиш їх від труднощів!

Але єпископ продовжував виявляти здивування, тому що, не знав, що таке коливо. Тоді святий Феодор сказав:

- Коливо - це варена з медом пшениця. Так називається ця страва в Евхаїті. Тоді єпископ запитав святого:

- Хто ти і чому так дбаєш про православних християн?

На це святий відповідав:

- Я - мученик Христовий Феодор; я, по Божому повелінню, посланий вам на допомогу.

Сказавши це, святий став невидимий. Єпископ негайно ж зібрав всіх християн і розповів їм, що бачив і чув. Приготувавши коливо, він зберіг своє стадо від ворожої підступності. Нечестивий цар, бачачи, що підступи його зруйновані, дуже засоромився і наказав доставити на торжища неосквернені страви. А християни, завдяки Господу за його невимовне милосердя, і вихваляючи Христового великомученика святого Феодора, в суботу першого тижня великого посту звершили святкування святого великомученика, благословивши на честь і пам'ять його коливо в їжу для вживання вірним. І з того часу навіть до нині Церква творить у першу суботу Великого посту освячення колива в пам'ять колишнього за архієпископа Євдоксії дива і прославляє страстотерпця Христового Феодора, щоб дати віруючим постійне нагадування про милостивий Промисел Божий про рабів Своїх - і про допомогу святого великомученика Феодора християнам.

Краснодмський Назар

Церква.info
за матеріалами Прес-служби Богословського віділення ЧНУ