Українська

Про Собор святого архистратига Михаїла і всіх Небесних Сил безплотних

Душекорисні речі - Свята

21 листопада Свята Православна Церква вшановує велике свято -

Собор Архистратига Божого Михаїла та всіх Небесних Сил безплотних,

ангелів, створених Богом раніше людини і зазвичай недоступних земному зору. Це свято - головне з усіх свят на честь святих ангелів. Святкування Собору Архистратига Божого Михаїла та всіх Небесних Сил безплотних встановлено на початку IV століття на Помісному Лаодикійському Соборі, що відбувся за декілька років до Першого Вселенського Собору.

Собор – це з'єднання, сукупність усіх святих ангелів на чолі з Архистратигом Михаїлом, які всі сукупно і одноголосно славлять Святу Трійцю, і одностайно служать Богові.

Архистратиг Михаїл - очільник Небесних Сил, на іконах його зображують в грізному і войовничому вигляді: на голові шолом, в руці - меч або спис. Під ногами - уражений ним дракон.

З ким же воює цей відважний воїн? Ми знаємо, що весь ангельський світ, створений ще до створення людини і всього видимого світу, був наділений великою досконалістю і дарами. Ангели, подібно до людей, мали вільну волю. Вони могли знехтувати цією вільною волею і впасти в гріх. Це і сталося з одним з верховних ангелів - Деницею, який відкрив в собі джерело зла і гордості і повстав проти свого Творця.

Духовний світ похитнувся і частина ангелів послідувала за Деницею. У цей момент з ангельського середовища виступив Архистратиг Михаїл і промовив: "Хто як Бог?", - звертаючись з цим закликом до усіх ангелів. Цими словами він показав, що визнає тільки одного Єдиного Бога, Творця і Володаря усього всесвіту.

Боротьба була важкою, бо Дениця був наділений великою силою. Але все таки перемогли світлі небесні сили, і Дениця був повалений з неба з усіма своїми послідовниками. Відтак Архангел Михаїл  став провідником усього ангельського світу, вірного Богові. Відтоді в руках Архистратига меч, тому що сатана, повалений з неба, не заспокоюється. Пропащим ангелам присічена можливість проникати у вищі сфери  світу і, тому, усю свою злість вони спрямовують на людей, і, в першу чергу, на віруючих у Бога. Чи може меч Архистратига Михаїла при таких обставинах залишатися у бездіяльності? Звичайно ж, ні! Він не перестає воювати з ангелами зла і пітьми, захищаючи від їхніх підступів вірних чад Божих.

 

Православні християни радіють, тому що мають такого відважного захисника - звитяжного очільника Небесних Сил. Слід пам'ятати, що його охороняючий меч буде завжди на нашій стороні, якщо тільки ми не вступимо в союз з тим, з ким бореться Архистратиг Михаїл. Ангели, що залишилися вірними своєму Творцеві і стали членами воїнства Архистратига Михаїла, настільки утвердилися в добрі, що гріх для них став неможливим. Не тому, що вони, маючи вільну волю, не можуть переступити волі Божої, а просто тому, що вони не хочуть цього робити, не хочуть грішити. Не захотіти грішити - означає отримати можливість наблизитися до Бога і бачити Його, як бачать Його ангели. Служити Йому, виконуючи Його веління.

Слово "ангел" означає "вісник". Таке найменування мають безтілесні духи, тому що вони сповіщають людям волю Божу. Ангели мешкають скрізь, але, переважно на небі, навколо Престолу Божого. Самі ми не здатні бачити і відчувати славу Божу - нам потрібні посередники, через яких вона стає доступною і нам. Ось Ангели і є цими посередниками, без яких ми ніколи б не змогли відчути і сприйняти, навіть в малому ступені, Божественне світло. Ангели посилаються на землю для служіння людям.

На думку деяких вчителів Церкви, люди повинні замістити кількість відпалих ангелів. Значить, ми повинні увійти до Собору Ангелів. Яке ж чисте і святе тоді має бути наше життя? Як ще тут, на землі, ми повинні готувати себе до входження у світлі і святі собори Ангелів? Для цього ми повинні придбати думки і почуття ангельські, очистити серце для любові. Жити за заповідями євангельськими.

Ще в апостольські часи було поширено неправдиве вчення про Ангелів. Серед християн з'явилися єретики, які поклонялися Ангелам як богам і вчили, що видимий світ створений не Богом, а Ангелами, шануючи їх вище за Христа. Це вчення було настільки небезпечне, що святі отці були вимушені скликати в Лаодикії помісний собор (IV століття), на якому було засуджено злочестиве ангелопоклоніння і встановлено благочестиве шанування Ангелів як служителів Божих, охоронців людського роду, і встановлено святкувати Собор Архистратига Михаїла і всіх Небесних Сил безплотних 21 листопада (за новим стилем).

Підготував диякон Василь Татарин


Тропар, глас 4
Небесних воїнств архистратиги, завжди молимо вас ми, недостойні, щоб вашими молитвами оберігали нас покровом крил духовної вашої слави, охороняючи нас, що старанно припадаємо до вас і взиваємо: "Від бід визволіть нас, як чиноначальники Небесних Сил".

Кондак, глас 2
Архистратиги Божі, служителі Божественної Слави, ангелів начальники і людей наставники, корисного для нас просіть і великої милости як безплотних архистратиги.

Величання
Величаємо тебе, святий архистратиже Божий Михаїле, і всі воїнства, херувимів і серафимів, що прославляють Господа.