Українська

Собор Пресвятої Богородиці

Душекорисні речі - Свята

Свято Христового Різдва показує перед нами величний Божий план відкуплення людського роду. Божий Син з безконечної любови до нас стає малою Дитиною. Своєю Матір’ю Він вибирає Пречисту Діву Марію. Завдяки Ній Божі плани могли стати дійсністю.

Православна Церква маючи на увазі гідність Богоматеринства, призначила другий день Христового Різдва на особисте звеличання достойності Пресвятої Богородиці.

Час від свята Христового Різдва до Богоявлення триває 12 днів, тому й має назву дванадцятидення (додекамерон - грец). Святкування дванадцятидення підтверджує Устав св. Сави Освяченого (†530), де сказано, що в тому часі "нема ані посту, - звідси наша загальниця - ані коліноприклонінь у церкві чи в келіях".

Православна Церква традиційно після великого празника святкує пам'ять тих осіб, що виконували головну роль в подіях свята. У Христовому Різдві на першому місці біля Христа бачимо Пресвяту Богородицю. 
Уже в перших віках вірні збиралися громадою в перший день після Різдва щоб віддати честь Діві Марії. Від таких зборів вірних і сам празник дістав назву Собору.

Натяк на святкування Собору Пресв. Богородиці наступного дня по Христовому Різдві знаходимо в 79 правилі Шостого Вселенського Собору, що відбувався в Константинополі 691 року. В тих часах поширений був звичай обмінюватися печивом нібито на честь болів Пречистої Діви Марії при народженні Ісуса Христа. Собор таку практику засуджує і забороняє. "Божественне з Діви народження, - каже Собор, - що було безсіменним, ми визнаємо за безболісне, і це проповідуємо всім вірним. Цим способом хочемо направити тих, що через незнання роблять щось невідповідне... Якщо отже, відтепер хто-небудь це робив би, то духовна особа нехай буде позбавлена сану, а мирянин хай буде відлучений".

Навіть колись у нас на Східній Україні був  подібний звичай, що приносили до церкви пироги, думаючи, що в такий спосіб вшанують Діву Марію. Київський митрополит Михаїл Рогоза заборонив цю практику 1590 року. 
Св. Єфрем Сирін (†373), великий шанувальник Божої Матері каже так: "Ніхто не знає, як має назвати Твою Матір, о Господи! Назве Її Дівицею, але ж Вона має Дитину. Назве Її Заміжньою, але ж ніхто Її не знав! Коли ж Твою Матір не можна збагнути, то хто в силі Тебе зрозуміти!". 
Св. Іоан Золотоустий у проповіді "Про Святу Діву і Богородицю Марію" каже: "Нічого не можна знайти між людьми такого, як Богородиця Марія. Перейди, чоловіче, думкою усі створіння і поглянь, чи є що рівне або більше, за Святу Богородицю Марію?...Тому скажімо Їй: Благословенна Ти між жінками. Ти одна зцілила печаль Єви...".

Підготував ієрей Юрій Булава