Українська

14 квітня - день пам'яті прп. Марії Єгипетської. Прп. Геронтія, канонарха Києво-Печерського.

Душекорисні речі - Квітень

Преподобна Марія Єгипетська
1(14) квітня Православна Церква вшановує велику грішницю, яка стала праведницею ангелоподібної чистоти — преподобну Марію Єгипетську.

Для кожного православного християнина в образі преподобної Марії Єгипетської Господь Ісус Христос являє приклад невимовного свого милосердя.

З житія преподобної відомо, що у віці дванадцяти років Марія залишила батьківський дім, стала на дорогу гріха, осквернивши свою чистоту й підкоривши страстям свій Богостворений образ…

 

Іноді те, що викликає осуд людей, і всіма відкидається, в очах Божих набуває іншого значення ― коли через падіння людина усвідомлює свій гріх, звільняється від його тенет і, залишивши суєтність земного буття, цілком присвячує себе служінню Богу. А зрештою, досягає святості й Царства Небесного.

Саме таким був хресний шлях преподобної Марії. Господь прикликав до Себе грішницю, відкрив перед нею Свої Батьківські обійми тоді, коли вона була від Нього незмірно далеко і навіть не замислювалася над тим, щоб зробити крок назустріч.

Одного разу Марія приєдналася до паломників, які вирушали до Святої Землі, аби вклонитися святим місцям Єрусалима. Та не благочестивий поклик, а блудний гріх керував тоді нею.Прибувши до Палестини, Марія разом із групою богомольців опинилася біля воріт Єрусалимського храму, але не змогла увійти до нього. Блудниця побачила святий образ ― лик Пресвятої Богородиці з Немовлям. Тієї ж миті Марія відчула велику благодать, яка сповнила її душу, та разом з тим і палючий сором, ницість своїх гріхів. Цієї миті ніби спала пелена, яка досі покривала її совість. І Марія побачила весь бруд і беззаконня свого життя.

Саме з моменту тієї зустрічі ― Приснодіви Марії і Марії-блудниці —розпочався хресний шлях праведниці. Залишивши все, Марія поселилася в пустелі, повністю віддавши себе Господу. Великим було її падіння, але величним стало покаяння. Для всіх часів і поколінь, безсмертним прикладом буде подвиг великої подвижниці Єгипту.

Рік за роком у спеку і холод, Марія постом і молитвою долала зло, яким досі була охоплена її душа. Замало просто усвідомити гріх, недостатньо відвернути його зусиллям волі: він в наших спогадах, в нашій пошкодженій гріхом природі.

Різниця між грішником, який гине, і грішником, який шукає і знаходить свою дорогу до спасіння, в одному ― в рішучості, говорить преподобний Серафим Саровський. Благодать Божа завжди поряд: та ми не завжди можемо її відчути, як відчула Марія. Духовними очима вона поглянула на жах і нечисть, якими було сповнене її буття. Але святість, краса, непорочність Божої Матері розчулили грішницю, дали надію на спасіння, виправлення свого життя. Саме рішучість сподвигла преподобну Марію до боротьби, а зрештою і перемоги над гріхом.

Всемилостивий Господь показує, що немає такого гріха, крім нерозкаяного, який би Він не простив. Потрібна тільки рішучість. Ми зробимо один крок до Бога, а Він – десять, в допомогу, для укріплення наших сил, заради нашого спасіння. Та без нашої волі Господь не може нам допомогти, не може силоміць навернути нас до покаяння.

У подвигу преподобної Марії Єгипетської Христос показує нам приклад, коли з Його допомогою із самого дна гріха людина піднімається до висоти святості. Нехай цей приклад буде для нас новим натхненням, новою надією, новим покликом, тому, що даремно ми оспівуємо святих, якщо не вчимося у них.
Преподобна мати Маріє, моли Бога про нас!

Преподобний Геронтій, канонах Печерський
Преподобний Геронтій канонах, належить до великого сонму угодників і чудотворців Печерських. Відомо, що преподобний Геронтій подвизався у XIV столітті. Він був ченцем Києво-Печерського монастиря і виконував послух канонарха. Все своє життя він провів в обителі, у подвигах, стриманості, послуху й молитви. Преподобний Геронтій був похований у Дальніх печерах, де і нині спочивають його нетлінні мощі.

За матеріалами: cerkva.vn.ua

 
ЗНАЙТИ
НОВЕНЬКЕ