Українська

9 липня - день пам'яті Тихвинської ікони Божої Матері. Прп. Давида Солунського. Свт. Дионисія Суздальського

Душекорисні речі - Липень

9 липня Православна Церква звершує святкування на честь Тихвинської ікони Божої Матері. Чудотворна Тихвинска ікона Божої Матері - ікона із зображенням Богоматері з немовлям Христом на руках. В іконографічному типі Одигітрія (Путеводітельніца). За церковним переказом ікона написана святим євангелистом Лукою і передана ним у Антіохію своєму учневі Феофілу. Після смерті Феофіла ікона була перенесена до Єрусалиму, а у V ст. - до Константинополя, у спеціально побудований для неї Влахернський храм. З давнини ікона шанувалася як чудотворна, через неї відбувалися численні зцілення.

У 1383 році, за 70 років до захоплення турками Константинополя, ікона зникла з храму і в променистому світлі з'явилася над водами Ладозького озера. Чудовим чином перенесена з місця на місце, вона зупинилася біля міста Тихвин. На місці явлення ікони було збудовано дерев'яний храм на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Ретельністю великого князя Василя Івановича (1505 - 1533) замість дерев'яного храму було зведено кам'яний. У 1560 році за наказом царя Івана Грозного при храмі було влаштовано чоловічий монастир, обнесений кам'яною стіною. У 1613 - 1614 роках шведські війська, захопивши Новгород, неодноразово намагалися знищити монастир, але заступництвом Божої Матері обитель була врятована. Так, одного разу, побоюючись шведського війська, що наближалося, ченці вирішили втекти з монастиря, взявши чудотворну ікону, але не могли зрушити її з місця. Це диво зупинило малодушних, і вони залишилися в монастирі, сподіваючись на захист Божої Матері. Незначні за кількістю захисники монастиря успішно відбивали атаки набагато переважаючих їх сил противника. Наступаючим шведам то представлялася численна рать росіян, що йде від Москви, то якесь небесне воїнство, і вони почали тікати. Після чудової перемоги над шведами в монастир прибули царські посли. Знявши список з чудотворної ікони, вони вирушили в село Стовпове, в 50 кілометрах від Тихвину, де 10 лютого 1617 було укладено мир зі шведами. Головною запорукою миру з російського боку був принесений список з чудотворної ікони. Згодом цей список був принесений до Москви і поставлений в Успенському соборі, а потім на прохання новгородців, учасників війни зі шведами, відправлений до Новгорода і поставлений в Софійському соборі.

В 1812 році , під час війни, було сформовано народне ополчення, в якому була  Тихвинська ікона, з Тихвинського монастиря і названа «Ополченна». Після успішного закінчення військових дій в пам’ять про перемогу воїни разом з іконою передали обителі пожертву. На іконі вони зробили напис: «Возлюбленные братия и соотечественники! Взирая на сие, помяните в молитвах подвизавшуюся дружину воинов за веру и Отечество и сохраните памятник сей до позднейших потомков к подражанию в напутствование самих себя на славу и защиту Отечества».

Під час Кримської війни 1855-1856 років ця  свята ікона знову супроводжувала тихвинську дружину в походах, а по закінченні її повернули в обитель.

Під час Великої вітчизняної війни Тихвинська ікона була вивезена з Росії в США, а 9 липня  2004 року, Тихвинска ікона знову повернулася на те місце, яке колись сама вибрала - у знову влаштований Тихвинський Успенський монастир.

Святкування Тихвинської ікони Божої Матері, прославленої незліченними чудесами, встановлено Церквою в пам'ять її чудесного явлення і подолання ворогів заступництвом Богородиці.

Преподобний Давид Солунський
Преподобний Давид Солунський подвигом добрим трудився в монастирі святих мучеників Феодора і Меркурія. Згодом, оселившись поблизу міста Солуні (Фесалоніки), він влаштував собі курінь під мигдальним деревом і прожив у ньому 70 років, перебуваючи в постійній молитві, дотримуючись суворого посту, терплячи спеку і холод. Преподобний Давид отримав від Бога дар чудотворення, багатьох уздоровив від хвороб. Усім, хто приходив до нього, святий подвижник давав душекорисні поради. Досягнувши безпристрасності, він був ніби ангел у плоті, міг брати в руки жар для здійснення кадіння, не зазнаючи жодної шкоди. Упокоївся преподобний близько 540 року.

Святитель Дионисій Суздальський
У миру - Давид, народився на півдні Русі, в Київських межах, в початку XIV століття. Він з ранніх років присвятив себе подвигам чернечого життя у Києво-Печерській Лаврі.

З любові до усамітнення, з благословення настоятеля, Дионисій пішов на північ Русі. На березі Волги, нижче Нижнього Новгорода, святий викопав собі печеру й оселився в ній. Спочатку він жив тут один відлюдником, а потім, коли зібралися до нього шукачі безмовності (близько 1335 р.), заснував монастир Великим знанням правил віри і суворої подвижницьким життям св. Дионисій придбав собі загальну повагу. Сучасники бачили в ньому «чоловіка лагідного, розважливого, який знає Святе Писання, учительного, славного постування і сповненого любові до всіх».

Під його керівництвом виховувалися преподобний Євфимій Суздальський (пам'ять 1/14 квітня), преподобний Макарій Жовтоводський (пам'ять 25 липня / 7 серпня). У 1337 р. з благословення і, можливо, під редакцією святого була складена знаменитий Лаврентіївський Літопис, який надихавРусь на визвольну боротьбу з татарами.

У 1352 г святий старець посилав 12 людей зі своєї братії в «верхні гради і країни, идеже Бог кого благословить» для духовної просвіти народу і заснування нових обителей.
Нижегородські князі дорожили його мудрими порадами і повчаннями, преподобний Діонісій особисто був відомий і митрополитам всієї Русі.

У 1374 р. св. Дионисій був висвячений митрополитом Олексієм на єпископа Суздальського, а потім зведений в сан архієпископа. Святитель був ревним борцем за чистоту Православ'я. Він багато зробив в боротьбі проти єресі стригольників.

Згодом, будучи обраний митрополитом всієї Русі, св. Діонісій, повертаючись із Царгорода, був затриманий у Києві князем Литовським. Перебуваючи в ув'язненні, він проводив весь час у молитві і серцевому сокрушенні. Упокоївся святитель Дионисій 15 жовтня 1385 і був похований в Антонієвих печерах Києво-Печерської Лаври.


 
ЗНАЙТИ