Основні проблеми духовного виховання дітей 11-13 років Прийоми, форми і методи роботи
СМК собор - Методкабінет |
Іващенко Ірина
Для духовного зростання дитини не має нічого важливішого ніж бесіди про неосяжного Бога, котрий створив і любить нас. Ми повинні навчати дітей любити Бога, щоб вони прийняли Ісуса Христа своїм Господом і Спасителем. Дитина, осмислюючи Біблійні істини, зможе використовувати їх в своєму житті. В дітях набагато менше лукавства, ніж у дорослих і діти чистіше серцем, добріші, простіші і довірливіші, а тому часто ближчі до Бога ніж їх батьки. Проте діти наші небездоганні. Одне запозичують від своїх батьків (на жаль, не завжди позитивне), інше привносить і їхні душі вплив вулиці, справжнім розбійником проявляє себе по відношенню до дітей телевізор. І часто, чим старшими стають діти, тим менше значення в їхньому житті мають поради, перестороги, настанови старших. Швидко проходить пора дитинства, коли серця маленьких, ніжних творінь спокійні і мирні. Якщо дитина не отримала правильного виховання, не мала перед собою прикладів, достойних наслідування, то підлітковий вік відразу ж виявить всі хвороби духа і душі, приховані до пори до часу. Проте несамостійність положення, залежність від батьківської волі ще стримують серця підлітків, але тільки вони переступлять риску повноліття все змінюється стрімко і безповоротно. Які тільки падіння, драми і трагедії не відбуваються. Юність із всіх сторін атакується страшними привидами розпусти і насилля, поклоніння золотому тільцю! Діти – найбільша жертва нашого суспільства. Вони відчайдушно потребують знання Правди Божої, щоби відгукнутися на неї. У нелегкій справі духовного виховання дитини в ХХІ ст. важливу роль відіграватиме Церква. Справжній захист від небезпек видимих і невидимих, душевне і тілесне здоров’я, радість і повноту буття набуває дитина в молитовному зверненні до всемогутнього Бога.
Основні проблеми духовного виховання дітей 11-13 років окреслені православним педагогом С.С.Куломзіною в книзі “Наша церковь и наши дети” [25]. У дітей цього віку посилюється критичне відношення до батьків, але вони ще потребують підтримку сім’ї. Дитина починає усвідомлювати власну індивідуальність. Мислення досить поверхневе. Спостерігається живий інтерес до поведінки молоді старшого віку і бажання наслідувати її. Відношення до Церкви залишається досить поверхневим. Діти ясніше усвідомлюють протиріччя між християнським церковним світоглядом і поглядами оточуючого світу, в їх внутрішньому світі з’являється роздільність. Дитяче, чисте, наївне уявлення про Бога поступово замінюється більш свідомою вірою. Іноді, відкидаючи ранні уявлення про Бога, діти відмовляються і від самої віри в Бога. Ще зберігається дитяче відношення до молитви як засобу отримати що – небудь дуже бажане.
З іншого боку, діти глибше розуміють труднощі життя і можуть свідомо молитися про Божу допомогу, прощення. Куломзіна С.С. пише, що основне завдання релігійного виховання дітей 11-12 років – розвивати в них більш глибоке розуміння відносин з людьми ( батьками, товаришами, дорослими і молодшими дітьми) як виявлення Християнської віри. Вони повинні усвідомити, що гріх – не просто порушення правил, а руйнування відносин з іншими людьми і з Богом.
Заняття з дітьми 11-13 років проводяться згідно з “Програмою занять дитячої Недільної школи при Свято – Михайлівському кафедральному соборі” (2000, м. Житомир)
Основна мета занять – привести дітей до спасіння через відповідність образу та подобі Божій. Ознайомити їх із Святим Письмом, навчити основних православних молитов, підготувати до участі в церковних таїнствах, церковному житті.
Методи проведення занять: розповідь, читання, бесіда, відеофільм, гра, спів, інсценівка, творча робота.
Позакласні форми роботи: відвідування музеїв, спілкування з природою.
Частини заняття.
1.Молитва.
2.Актуалізація вивченого матеріалу.
3.Біблійне оповідання.
4.Читання Святого Письма.
5.Бесіда з питань православної етики.
6.Вивчення Біблійного вірша.
7.Спів.
8.Релаксація.
9.Розповіді про життя святих або церковні свята.
10.Відеофільм або творча робота.
11.Домашнє завдання.
1.Молитва.
Дуже важливо молитись за дітей, з якими ви спілкуєтесь. Просіть у Бога мудрості для виховної роботи, проведення занять з дітьми. Перед початком занять разом з дітьми промовляємо молитви: “Молитва до Святого Духа”, “Трисвяте”, “Мале славослів’я”, “Молитва Господня”, “Пісня до Пресвятої Богородиці”, “Молитва перед навчанням”. Молитви допоможуть навчити дитину звертатись до Бога з конкретними проханнями і дякувати Йому за те, що Він діє, робить у нашому житті.
2.Актуалізація вивченого матеріалу.
Одним із базових принципів навчання є повторення. Для кращого засвоєння матеріалу постійно згадуємо з дітьми вивчене, використовуючи ілюстративний матеріал, дитячі поробки, аплікації, малюнки, картки із запитаннями, вікторини.
3.Біблійне оповідання.
Біблійні історії слід розповідати емоційно, але простою дитячою мовою. Для дітей цього віку важливо застосовувати візуальні посібники до заняття. Ми використовуємо фланелеграфічні зображення фігур і відповідні некольорові фонові зображення, які пропонуються в Біблійному курсі “Кроки віри” [24] Фланелеграфічні фонові сценки допомагають донести зміст Біблії і вибрані теми до учнів. Під час розповіді вчителя учні можуть також розглядати ілюстровану Біблію [6, 10]. Споглядання та коментар малюнків збуджує думку і дитячу уяву. Завдяки усвідомленню малюнків дитина залучається до подій і ототожнює себе з певними особами. Слід допомогти дитині зрозуміти малюнок, який вона розглядає і сприйняти різноманітні подробиці. Під час розповіді можна дітей запитувати, щоб спонукати їх замислитись і діяти разом з Біблійним персонажем.
4.Читання Святого Письма.
Біблія є джерелом, з якого ми пізнаємо Бога і Його наміри стосовно нашого життя. Передавати учням любов і шану до Слова Божого – такою повинна бути мета кожного вчителя. Діти цього віку можуть і повинні навчатись користуватись Словом Божим, читати канонічні тексти Нового Заповіту, вміти знаходити відповідні книги і вірші Біблії. Плануємо для дітей на кожному занятті користуватись Біблією. Пропонуємо учням знаходити розділи і вірші, що містяться у програмі уроку, і зачитувати вірші чи фрази безпосередньо з Біблії.
Коли навчаємо засвоювати вірш для запам’ятовування з використання візуального засобу, просимо дитину читати вірш просто з Біблії. Це буде свідченням, що вірш є Словом Божим, а не взятим з вчителевої книжки. Заохочуємо учнів здійснювати персональні щоденні Біблійні читання вдома.
5.Бесіда з дітьми з питань православної етики.
Кожне Біблійне оповідання має свій повчальний зміст і мету. Цю мету слід виділити у вигляді підсумку наприкінці оповідання і обов’язково обговорити з дітьми, терпеливо їх вислухавши. Робимо висновки щодо нашого сучасного життя, особистісних вчинків.
Кожне оповідання розбираємо неквапно, дитина повинна знати, що відбулося, ким були дійові особи.
6.Вивчення Біблійного вірша.
Біблійний вірш для запам’ятовування, який є частиною кожного заняття, відіграє суттєву роль у поєднанні мети заняття з істиною, якої потрібно навчити. Вкрай важливо, щоб учень бачив зв’язок між віршем і Біблійним уроком. Для досягнення цієї мети найефективнішим способом необхідно мати певний план для вивчення вірша. Слід пояснити його значення, незрозумілі слова у відповідному контексті і, використовуючи візуальні засоби, тренувати дітей, допомагаючи їм запам’ятати вірш. Застосування візуальних матеріалів підвищує здібності учня до навчання.
Регулярне вивчення віршів Слова Божого є дуже важливою справою: надійно фіксує вірші в серці і розумі дітей.
9.Розповіді про життя святих, або церковні свята.
Розповідь про життя Святих повинна бути цікавою, доступною для сприйняття дітьми цього віку, тому широко використовуємо дитячу літературу [11, 16, 18, 19].
10.Творча робота.
Діти залюбки займаються виготовленням поробок із природних матеріалів, аплікацій, малюванням, розмальовуванням малюнків на відповідні сюжети. Така робота потребує попередньої ретельної підготовки вчителем усіх необхідних матеріалів. Для підбору поробок, аплікацій з теми уроку можна використовувати відповідну літературу [21, 22, 23].
11.Домашнє завдання.
Вчитель дає рекомендації для застосування Біблійних істин і окреслює для учнів шляхи відгуку на них. Домашнє завдання включає також щоденне Біблійне читання певних текстів.
Д О Д А Т О К
Використана література.
1.Пособие по катехизации для детей младшего школьного возроста. Наша жизнь с Богом. – Госпен Лайт. 1998
2.Тараса К. Пособие по катехизации для детей младшего школьного возроста. С нами Бог – Кредо,2000
3.Пенні Франк Біблійні оповідання для наймолодших. Том 1 “Старий Заповіт”. - Київ -. Світло на сході – 1994
4.Пенні Франк. Біблійні оповідання для наймолодших. Том 2. “Новий Заповіт”. - Київ -. Світло на сході –1994.
5.Дитяча Біблія Відкриття. Eagles Publications. 2000/
6.Гілберт Беерс Біблія в малюнках. – Библейская лига,1998
7.Йосиф Е.Краузе, Самуїл Террієн Ілюстрована Біблія для молодих. – Krscanska sadasnfost. Sadreb. 1989
8.Черепова І та інш. Новые встречи в клубе суперкниги, Емануїл, 1998
9.Библейская энциклопедия. – Российское библейское Общество, 1996
10.Ілюстрована навчальна Біблія для дітей. Ісус та його життя – Євангеліє від Марка. – Львів Українське Біблійне Товариство,2001
11.Кислашко О., Я. Кислашко короткі відомості про свята православної церкви. – Українська Православна Церква – Київський патріархат, 1992
12.Владимиров А. Моя первая исповедь – Москва. - Издательство Братства Святителя Філарета Митрополита московського, 1998
13.Поселянин Е. Богоматерь – украинская православная церков. Киевская митрополия,1998
14.Скуллэнд М. Христианское Вероучение для детей. –Миссия Маленький Самарянин, 1992
15.Православні Богослужіння. Таїнства та звичаї – Київ, 1997
16.Святая равноапостольная княгиня Ольга. – Москва.- Свитокъ, 2000
17.Майданська С. Ой радуйся земле! Колядки та щедрівки. Київ. – Веселка, 1990
18.Майданська С. Христос воскрес! – Київ - Купина,1993
19.Чудеса святого Миколая.
20.Моя большая Библия для чтения и раскрашивания. – Москва- Молодая гвардия, 1990
21.E. Humbert – Поделки из подручных материалов. – Київ.- “Абетка життя”, 2000
22.Библия в поделка. – Київ - “Абетка життя”, 2000
23.Библия в игрушках. –Київ – “Абетка життя”,2000
24.Берніс Джордано. Кроки віри. – Львів – Нова Надія, 2001
25.Куломзіна С.С. Наша церков и наши дети. – Москва – “Паломникъ”, 2002
< Попередня | Наступна > |
---|