feed-image
Українська

Наближається Великий піст

СМК собор - Новини

Наближається Великий піст. Для того, щоб людина провела його з користю для душі, Церква встановила спеціальні підготовчі Неділі, які його випереджують, а саме: про Митаря і Фарисея (без тижня), про блудного сина (з тижнем), м’ясопусна (з тижнем), сиропусна (сирна, прощенна) (з тижнем). Цими неділями Церква привчає віруючих до посту поступовим введенням обмежень, закликає заглянути у самих себе, проаналізувати власне життя і виявити ті гріховні нахили та пороки, які слід «лікувати» щирим покаянням.

Другу з підготовчих до Великого посту неділь, як вже було сказано, Церква іменує неділею про блудного сина. Цього дня за Божественною Літургією читається притча Христа Спасителя про блудного сина: син покидає дім, іде у світ, бо хоче бути незалежним і жити безтурботно. У результаті втрачає весь батьківський спадок і стає наймитом. Він усвідомлює свою вину перед батьком, хоче повернутися в отчий дім, але його мучить сумління і він боїться батьківського гніву. Нарешті наважується і йде додому. Батько зустрічає його з радістю, прощає обірваного голодного мандрівника. У притчі про блудного сина приводяться характерні риси життєвого шляху грішника. Людина, що захопилася земними задоволеннями, після безлічі помилок і падінь, нарешті “опам’ятовується”, тобто, починає усвідомлювати всю порожнечу та бруд свого життя і вирішує покаянно повернутися до Бога. Ця притча дуже життєва з психологічної точки зору. Блудний син тільки тоді зміг оцінити щастя бути зі своїм отцем, коли багато настраждався далеко від нього. Точно так і багато людей тоді починають дорожити спілкуванням з Богом, коли глибоко відчують брехню і безцільність свого життя. З цієї точки зору, ця притча дуже вірно показує позитивну сторону життєвої скорботи і невдач. Блудний син напевно ніколи б не опам’ятався, якби убогість і голод не протверезили його. Любов Бога до занепалих людей образно розкрито в цій притчі на прикладі страждаючого отця, котрий щодня виходить на дорогу в надії побачити сина, що повертається.

Притча про блудного сина говорить про те, наскільки важливим і значущим для Бога є спасіння людини. В кінці притчі розказано про старшого брата, обуреного на отця за прощення молодшого брата. Під старшим братом Христос мав на увазі заздрісно налаштованих юдейських книжників. З одного боку, вони глибоко зневажали грішників – митарів і блудниць, та подібних до них, і цуралися спілкування з ними, а з іншого боку, вони обурювались, що Христос спілкувався з ними і допомагав цим грішникам стати на добрий шлях. Це співчуття Христа до грішників приводило їх в обурення.

Блудний син – це кожен із нас, наділений від Бога великим даром – життям. Але не кожен використовує цей дар мудро, Господь милостивий, як люблячий батько. Він чекає нашого покаяння. І якщо воно підтверджується добрими справами, то Бог знову прийме нас, як батько з радістю прийняв свого блудного сина.

Михайло Сивак

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити

ЗНАЙТИ
НОВЕНЬКЕ