feed-image
Українська

Про Великий покаянний канон прп.Андрія Критського

СМК собор - Новини

Преподобний отче Андрію, моли Бога за нас!

На початку Великого посту, на великому повечірї понеділка, вівторка, середи і четверга першої седмиці по частинах, а на утрені Четверга пятої седмиці того ж посту в повному обсязі співається й читається Великий покаянний канон преподобного Андрія Критського.

(У зв’язку з тим, що цього року Благовіщення Пресвятої Богородиці припадає на утреню Четверга п’ятої седмиці, то Великий покаянний канон преподобного Андрія Критського переноситься на 4 квітня на 17:00).

Кожен тропар канону, згідно з древньою традицією, супроводжується трьома земними поклонами. За виконання канону повністю кількість поклонів перевищує 750.

Великий покаянний канон належить перу святителя Андрія Критського (660-740) – візантійського ритора та гімнографа. Саме цей святий увів у візантійський церковний вжиток новий жанр – канон, що поступово витіснив популярний раніше кондак. Новий жанр виявився пов’язаним із дев’ятьма «біблійськими піснями». Кожна з пісень канону починається ірмосом (поетична строфа, що поєднувала біблійну пісню з християнськими гімнами іншого силабічного віршування), котрий є «зв’язкою» між тематикою біблійної пісні та змістом канону. Тропарі канону виконуються почергово з віршами біблійних пісень: друга пісня, як найбільш «скорботна», виконується тільки в період Великого посту.

 

 

У Великий піст, час каяття та оновлення, є зовсім особливе богослужіння на п’ятій седмиці Великого посту – так зване «Маріїне стояння». Це утреня четверга 5-ї седмиці. Окрім Великого покаянного канону, за цією службою читається житіє преподобної Марії Єгипетської як приклад справжнього навернення від безодні гріха до висот праведності.

 

Святитель Андрій, архиєпископ Критський, народився в місті Дамаску в сім'ї благочестивих християн. До семирічного віку хлопчик був німий. Потім одного разу після причастя Святих Христових Таїн він почав говорити. З того часу юнак посилено вивчав Святе Писання і Богословські науки.

У п’яту седмицю посту у повному складі читається Великий покаянний канон, або як його ще називають, зворушливий канон.

Великий канон складається з 250 тропарів, і великим називається не тільки за незвичайно велику кількості віршів, але й за внутрішнє достоїнство, за висоту думок і силу їх вираження. У ньому ми споглядаємо події, описані Священним Писанням Старого й Нового Завіту, у духовному світлі. У тропарях канону персонажі священної історії то представляють нам високі зразки святого життя, то, прикладами свого глибокого падіння, спонукують нас до суворого трезвіння.

Покаяння святого Андрія глибоке й щире. Через весь канон проходить одна думка, що повторюється у всіх його піснях: «Згрішив більше всіх людей, єдиний згрішив Тобі, (Господи), але змилуйся й будь милосердний до мене, тому що Ти Благоутробний». «Благоутробний» – значить милостивий і милосердний так, як Мати, що як би всією утробою, всією істотою своєю, жаліє дитину й любить її всім своїм серцем. Чим ближче людина до Бога, тим більше бачить свої гріхи. Цьому вчить нас у своєму каноні святий Андрій Критський.

Чому Свята Церква у дні Великого посту пропонує нам саме ці пісні? Тому, що піст – це час покаяння й очищення, а канон преподобного Андрія спрямований до того, щоб розбудити людську душу від гріховного приспання, розкрити перед нею згубність гріховного стану, підштовхнути до суворого самовипробування, самоосуду й каяття, до відрази від гріхів і до виправлення життя.

Підготувала Ілона Валькова,

за матеріалами Інтернет-видань

 

Додати коментар


Захисний код
Оновити