Українська

Акафіст Господу Ісусу Христу

Душекорисні речі - Канони

Кондак 1

Непереможний Воєводо і Господи, пекла Переможцю, ми, визволені від вічної смерти, похвальну пісню співаємо Тобі, творіння і раби Твої. А Ти, що маєш безмірне милосердя, визволи від усякої біди нас, що кличемо: Ісусе, Сину Божий, помилуй нас.

Ікос 1

Ангелів Творче і Господи Небесних Сил, просвіти розум наш і відкрий уста наші на похвалу пречистого імені Твого, як глухому і німому відкрив Ти колись слух і уста, і він промовив, взиваючи, таке:

Ісусе пречудний, ангелів Дивування; Ісусе всесильний, прабатьків Спасіння; Ісусе пресолодкий, патріархів Величання; Ісусе преславний, володарів Потуго; Ісусе прелюбий, пророків Справдження; Ісусе предивний, мучеників Кріпосте; Ісусе претихий, ченців Радосте; Ісусе премилостивий, пастирів Відрадо; Ісусе премилосердний, посмиків Стримання; Ісусе найлюбіший, преподобних Радосте; Ісусе пречесний, Цното дівуючих; Ісусе предвічний, грішників Спасіння.

Ісусе, Сину Божий, помилуй нас.

Кондак 2

Побачивши вдовицю, що гірко плакала за сином померлим, Ти змилосердився, Господи, і воскресив його; отже змилуйся і над нами грішними, Чоловіколюбний, і змертвілі у гріхах душі наші вос-креси, щоб співали Тобі: Алилуя!

Ікос 2

Бажаючи зрозуміти неосяжну пре­мудрість, Филип промовив до Тебе, Господи: “Покажи нам Отця”, а Ти йому відповів: “Скільки часу ти був зі Мною, і не пізнав, що Отець в Мені, а Я в Отці”. Тому, Неосяжний, зі страхом взиваємо до Тебе:

Ісусе, Боже предвічний; Ісусе, Царю пресильний; Ісусе, Владико довготерпеливий; Ісусе, Спасе премилостивий; Ісусе, Охоронителю наш предобрий; Ісусе, очисти гріхи наші; Ісусе, зніми беззаконня наші; Ісусе, прости неправди наші; Ісусе, Надіє наша, не покинь нас; Ісусе, Допомого наша, не віджени нас; Ісусе, Творче наш, не забудь нас; Ісусе, Пастирю наш, не згуби нас.

Ісусе, Сину Божий, помилуй нас!

Кондак З

Силою з неба, Ісусе, наділив Ти апостолів, що в Єрусалимі перебували; наділи ж і нас, убогих на добрі діла, теплотою Духа Твого Святого і сподоби нас з любов’ю співати Тобі: Алилуя!

Ікос З

Маючи багатство милосердя, Ти, Ісусе, покликав до себе митарів і грішників і невіруючих; зглянься й на нас грішних нині, подібних до них, і, як дорогоцінне миро, прийми від нас оцей спів:

Ісусе, Сило непереможна; Ісусе, Милосте безмежна; Ісусе, Красо пресвітла; Ісусе, Любове несказанна; Ісусе, Сину Бога Живого; Ісусе, помилуй нас грішних; Ісусе, почуй нас, у гріху зачатих; Ісусе, очисти нас, у гріхах роджених; Ісусе, навчи нас нікчемних; Ісусе, освіти нас темних; Ісусе, очисти нас скверних; Ісусе, виведи нас блудних. Ісусе, Сину Божий, помилуй нас!

Кондак 4

Апостол Твій Петро, маючи на душі бурю сумнівних помислів, потопав, побачивши ж Тебе, що тіло маєш і по воді ходиш, визнав Тебе, як Бога істинного, і, руку спасенну одержавши, промовив: Алилуя.

Ікос 4

Сліпець, як почув, що Ти проходиш повз нього дорогою, виголосив: ‘Ісусе, Сину Давидів, помилуй мене”. А Ти, покликавши його, відкрив йому очі. Просвіти ж ласкою Твоєю духовні очі серця і нам, що взиваємо до Тебе:

Ісусе, ангелів Сотворителю; Ісусе, людей Відкупителю; Ісусе, злих духів Переможцю; Ісусе, усього творіння Прикрасителю; Ісусе, душ наших Утішителю; Ісусе, розуму нашого Просвітителю; Ісусе, сердець наших Радосте; Ісусе, тіл наших Здоров’я; Ісусе, Спасе наш, спаси нас; Ісусе, Світло наше, просвіти нас; Ісусе, від усякої муки врятуй нас; Ісусе, спаси нас негідних.

Ісусе, Сину Божий, помилуй нас!

Кондак 5

Як удавні викупив Ти нас Божественною Кров’ю Твоєю, Ісусе, від прокляття законного, так тепер визволи нас із сіті, що нею диявол захопив нас через пристрасті тілесні, і блудні підступи, і лиху байдужість, щоб ми співали Тобі: Алилуя!

Ікос 5

Побачивши у постаті людини Того, Хто рукою Своєю створив чоловіка, і визнавши Його за Владику, діти єврейські постарались гілками вшанувати Його, співаючи: Осанна. А ми пісні Тобі приносимо, виголошуючи:

Ісусе, Боже істинний; Ісусе, Сину Давидів; Ісусе, Царю преславний; Ісусе, Агнче непорочний; Ісусе, Пастирю предивний; Ісусе, Охоронителю в дитинстві нашім; Ісусе, Опікуне в юності нашій; Ісусе, Похвало у старості нашій; Ісусе, Надіє у смерті нашій; Ісусе, Життя після смерти нашої; Ісусе, Утіхо наша на суді Твоєму; Ісусе, Бажання наше, не осором нас тоді.

Ісусе, Сину Божий, помилуй нас!

Кондак 6

Здійснюючи слова і пророцтва богонатхненних проповідників, явився Ти на землі, Ісусе, і, бувши Неосяжним, з людьми пожив і болісті наші на Себе прийняв. Тому-то ми, ранами Твоїми зцілившись, навчилися співати Тобі: Алилуя.

Ікос 6

Засяяло всесвіту світло істини Твоєї, Ісусе, і зникла омана диявольська, бо ідоли, Спасе наш, не встоявши перед Твоєю силою, попадали. А ми, спасіння одержавши, виголошуємо Тобі:

Ісусе, Істино, що лестощі відганяє; Ісусе, Світло, ясніше від усякого світла; Ісусе, Переможцю всякої сили; Ісусе, Боже завжди милостивий; Ісусе, Хлібе життя, насити нас голодних; Ісусе, Джерело розуму, напої нас спраглих; Ісусе, Одежо весільна, одягни нас тлінних; Ісусе, Покрово радости, покрий нас недостойних; Ісусе, Подателю тим, що просять, дай нам плач за гріхи наші; Ісусе, Придбання тих, що шукають, знайди душі наші; Ісусе, Ти відчиняєш тим, що стукають, відчини серця наші окаянні; Ісусе, Визволителю грішних, очисть беззаконня наші.

Ісусе, Сину Божий, помилуй нас!

Кондак 7

Бажаючи споконвіку виявити таємницю, Ти як вівця на смерть ведений був, Ісусе, і як ягня перед стрижієм був мовчазний, і як Бог із мертвих воскрес, і у славі на небеса вознісся. Ти і нас із Собою возніс, що співаємо Тобі: Алилуя!

Ікос 7

Дивним чоловіком показав нам Себе Творець; він безсімейно від Діви воплотився, із гробу, печаті не порушивши, воскрес і до апостолів крізь зачинені двері тілом увійшов. Отим-то, дивуючись, виголошуємо:

Ісусе, Слово неосяжне; Ісусе, Слово неспоглядне; Ісусе, Сило незбагненна; Ісусе, Мудросте недосліджена; Ісусе, Божество необмежене; Ісусе, Властивосте незліченна; Ісусе, Царство непереможне; Ісусе, Володіння безконечне; Ісусе, Кріпосте найвища; Ісусе, Владо вічна; Ісусе, Творче наш, будь щедрим до нас; Ісусе, Спасе наш, спаси нас.

Ісусе, Сину Божий, помилуй нас!

Кондак 8

Бачачи, що Бог чудесно вочоловічився, ухилімось від марного світу і розум на божественні речі повернімо, бо задля цього й зійшов на землю Бог, щоб піднести на небо нас, що співаємо Йому: Алилуя!

Ікос 8

Увесь був на землі і неба зовсім не покидав. Неосяжний, коли з волі Твоєї задля нас постраждав, і смертю Своєю нашу смерть умертвив, і воскресінням життя дарував нам, що виголошуємо:

Ісусе, Насолодо сердечна; Ісусе, Кріпосте тілесна; Ісусе, Світлосте душевна; Ісусе, Розуме гострий; Ісусе, Утіхо для сумління; Ісусе, Надіє певна; Ісусе, Пам’яте відвічна; Ісусе, Похвало висока; Ісусе, Славо наша найвища; Ісусе, Бажання наше, не відкинь нас; Ісусе, Пастирю наш, знайди нас; Ісусе, Спасе наш, спаси нас.

Ісусе, Сину Божий, помилуй нас!

Кондак 9

Всі ангели на небесах безперестанно прославляють пресвяте ім’я Твоє, Ісусе, “Свят, Свят, Свят”, – виголошуючи. А ми, грішні, на землі тлінними устами виголошуємо: Алилуя!

Ікос 9

Красномовців велемовних бачимо перед Тобою, Ісусе, як риб безголосих, бо вони неспроможні висловити, як то Ти водночас і Бог незмінний, і чоловік звершений. А ми, цій таємниці дивуючись, виголошуємо з вірою:

Ісусе, Боже Предвічний; Ісусе, Царю над царями; Ісусе, Владико над владиками; Ісусе, Судде живих і мертвих; Ісусе, Надіє безнадійних; Ісусе, Утіхо тих, що плачуть; Ісусе, Славо убогих; Ісусе, не осуди нас за діла наші; Ісусе, очисти нас із милости Твоєї; Ісусе, від-жени від нас байдужість; Ісусе, просвіти наші почування сердечні; Ісусе, поможи нам пам’ятати про смерть нашу.

Ісусе, Сину Божий, помилуй нас!

Кондак 10

Зволивши спасти світ, Ти, Сонце зі Сходу, як прийшов до темного Заходу, до нашої природи, смирився аж до смерти. Тим-то й прославилось ім’я Твоє більше від усякого імені і з усіх поколінь на землі й на небі. Ти чуєш: Алилуя.

Ікос 10

Царю Предвічний, Утішителю, Христе істинний, очисти нас від усякої скверни, як Ти очистив десять прокажених, і зціли нас, як Ти зцілив душу грошолюба Закхея митаря, щоб ми побожно славили Тебе, взиваючи: Ісусе, Скарбнице нетлінна; Ісусе, Багатство невичерпне; Ісусе, Поживо постійна; Ісусе, Пиття невиснажне; Ісусе, Одежо убогим; Ісусе, вдовиць Заступнику; Ісусе, сиріт Захисте; Ісусе, трудівникам Допомого; Ісусе, подорожнім Провіднику; Ісусе, мореплавцям Керманичу; Ісусе, бурею захопленим Пристановище; Ісусе, Боже наш, підніми нас з упадку.

Ісусе, Сину Божий, помилуй нас!

Кондак 11

Пісню від усього серця приносимо Тобі ми недостойні і, як хананеянка, взиваємо:

Ісусе, помилуй нас, бо не дочку маємо, а плоть, пристрастями розбещену і лютістю розпалену, отож зцілення подай нам, що взиваємо: Алилуя.

Ікос 11

Павло, що раніше гнав Тебе, світлодайного Світильника, який подає світло тим, що перебувають у темряві нерозумности, Богорозумного голосу силу пізнав-ши, розум свій прояснив. Так і наші темні очі душевні просвіти, бо взивають:

Ісусе, Царю наш найкріпший; Ісусе, Боже наш найсильніший; Ісусе, Господь наш безсмертний; Ісусе, Творче наш преславний; Ісусе, Наставнику наш предобрий; Ісусе, Пастирю наш прещедрий; Ісусе, Владико премилостивий; Ісусе, Спасе наш премилосердний; Ісусе, просвіти наші почуття, притемнені пристрастями; Ісусе, зціли наші тіла, гріхами заструплені; Ісусе, очисти наш розум від думок марних; Ісусе, збережи наші серця від похотей лукавих.

Ісусе, Сину Божий, помилуй нас!

Кондак 12

Благодать подай нам, Ісусе, що гріхи прощаєш, і прийми нас, що каємось, як прийняв Ти Петра, що відрікся від Тебе, і поклич нас зневірених, як покликав Ти колись Павла-гонителя, і почуй нас, що співаємо Тобі: Алилуя!

Ікос 12

Прославляючи пришестя Твоє на землю в образі чоловіка, хвалимо Тебе всі, і віруємо з Фомою, що Ти є Господь і Бог, що перебуваєш з Отцем і маєш судити живих і мертвих. Тоді сподоби праворуч стати нам, що взиваємо до Тебе:

Ісусе, Царю предвічний, помилуй нас; Ісусе, Квітко запашна, пахощами наповни нас; Ісусе, Теплото улюблена, обігрій нас; Ісусе, Храме предвічний, покрий нас; Ісусе, Одежо пресвітла, одягни нас; Ісусе, Каменю дорогоцінний, просвіти нас; Ісусе, Сонце правди, освіти нас; Ісусе, Світло святе, осяй нас; Ісусе, від недуг душевних і тілесних зціли нас; Ісусе, з рук ворожих визволь нас; Ісусе, від огню невгасимого і мук вічних спаси нас.

Ісусе, Сину Божий, помилуй нас!

Кондак 13

О Пресолодкий і Прещедрий Ісусе, прийми нині від нас оце мале моління, як прийняв Ти від удовиці дві лепти, і охорони нас від ворогів видимих і невидимих, від нападу чужинців, від недуги й голоду, від усякої скорботи і смертельної рани, і від вічних мук врятуй нас, що виголошуємо Тобі: Алилуя.

Цей кондак читається тричі. Після цього знову читаються перший ікос і перший кондак.

 

МОЛИТВА ДО ГОСПОДА ІСУСА ХРИСТА

Прещедрий і премилосердний Господи, Спасителю наш, Ти просвітив сяйвом Твоїм краї світу і покликав нас до єднання в Церкві Твоїй святій, обіцяючи насліддя нетлінних і вічних благ. Зглянься милостиво на нас, недостойних рабів Твоїх, і не згадуй беззаконня наші, але з незмірного благосердя Твого прости нам усі провини наші. Бо хоч переступаємо ми святу волю Твою, але не відходимо від Тебе, Бога і Спаса нашого. Перед Тобою ми згрішаємо, але Тобі єдиному служимо, в Тебе єдиного віруємо, до Тебе єдиного вдаємося, тільки Твоїми рабами бути бажаємо. Ти знаєш неміч нашу і підступи, якими звідусіль ворог оточує нас, і приваби та спокуси світу цього, через які без Тебе, як казав Ти, не маємо змоги нічого творити. Сам, Господи, очисти нас і спаси нас. Сам просвіти наш розум, щоб непохитно вірували Тобі, єдиному Спасу і Визволителю нашому. Сам зворуши серця наші, щоб любити Тебе, Бога і Творця нашого. Сам направ ступні наші, щоб не спотикаючись ходили при світлі заповідей Твоїх. Покажи нам, Господи, велику милість Твою, щоб, догоджаючи Тобі за життя нашого, сподобились і в Царстві Небесному славити Тебе з Надвічним Отцем і Пресвятим Духом на віки віків. Амінь.