Українська

Декілька порад на Великий піст настоятеля Свято-Михайлівського кафедрального собору міста Житомира

Душекорисні речі - Радимо прочитати

«Дехто ревно пильнує, які наїдки він споживає, та занедбує слова, що виходять з його уст. Як навчав Еклезіаст, ці люди не уміють «вирвати гнів із серця і похіть з плоті»(Приповідки 11.10), а саме через це здобуваємо чистоту серця, яке оновлює Святий Дух.» Святий Ілля Екдик.

«Справжній піст – це віддалення від себе злого, здержливість язика, стримання себе від гніву, здавлення в собі лихих пожадань, обмови, брехні, кривоприсяги. Бути вільним від тих речей – це справжній піст. І саме в цьому лежить добро посту.» Святий Василій Великий.

«Значення посту полягає не у стриманості від їжі, а в усуненні гріхів. І хто обмежує піст тільки стриманістю в їжі, той властиво безчестить його. …. Що за користь, коли ми стримуємося від птиць і риби, а гриземо і з'їдаємо братів.» Святий Іоан Золотоустий.

«Їжа не наближає нас до Бога, бо коли не їмо, нічого не втрачаємо, і коли їмо нічого не набуваємо» 1  Кор. 8.8

Піст - форма релігійного аскетизму, вправа для духу, душі й тіла на шляху до спасіння у межах релігійного переконання. Добровільне самообмеження у їжі, розвагах, світському спілкуванні. Тілесний піст - обмеження у їжі, інших тілесних задоволеннях. Душевний піст - обмеження зовнішніх вражень і задоволень (усамітнення, мовчання, молитовне зосередження). Духовний піст - період особливо напруженої молитви, спілкування з Богом.

Найголовніше - треба усвідомити, що тілесний піст без духовного посту нічого не дає для спасіння душі. Навіть навпаки, він може бути й духовно шкідливим, якщо людина, утримуючись від якоїсь їжі та інших задоволень або просто не маючи можливості отримувати ці задоволення, плекає ілюзію власної переваги й винятковості. "Помиляється той, хто вважає, що піст полягає лише в утриманні від їжі. Справжній піст, - учить святитель Іван Золотоустий, - це незлобливість, утримання язика, відкидання гніву, приборкання пожадливості, припинення наклепів, брехні й порушення обіцянок". Піст - не мета, а засіб відволіктись від надмірного догоджання своїм тваринним функціям, зосередитись й подумати про життя своєї душі. Без цього піст стає всього лише дієтою.

Як підготувати себе до посту?

В період до посту ми аналізуємо своє життя, наше відношення до рідних, близьких, всього світу і, що ми повинні змінити в собі, щоб стати дійсно віруючим - практикуючим православним християнином, який не має злоби і ненависті до всіх і всього. І найважливіше – подвиг, який покладаємо на себе заради страждань Ісуса Христа за нас грішних, тобто Він розіп’явся на хресті заради нашого спасіння.

Хто може не тримати піст?

Посту дотримуються всі вірні Православної Церкви. Якщо є проблеми фізичні чи духовні (хвороби), духівник (священик) може благословити послаблення посту, тільки в конкретному випадку. Або ми самі вибираємо для себе піст, можливий тільки для нас. Дуже важливо дотримати покладену на себе обітницю протягом усього посту.

Як постувати дітям?

Відношення до дітей у Церкви особливе. Чому? Сам Господь Ісус Христос сказав щодо дітей: «… не забороняйте їм приходити до Мене, бо для таких є Царство Небесне.»(Єв.Мт.9.38). Тому і ми ставимось і повинні ставитись до дітей особливо.

Дітям Церква послаблює піст, а в якій мірі - вирішують батьки. Важливо, щоб сама дитина поклала на себе обов’язок посту, це не тільки стримування від їжі. Є багато різних морально-етичних правил, які дитина порушує - поведінки, послуху старшим, навчання, виконання домашніх обов’язків і інше. Можна заборонити на цей час захоплення, що межують або стають пристрастями, - комп’ютер, телевізор, мобільний телефон і т.д. Мала дитина з допомогою батьків (тільки не насильно), а старша сама, може вирішити від чого відмовитися, що змінити, над чим працювати, щоб викорінити все шкідливе в своєму житті заради Христа (Він за нас постраждав, віддав Своє життя).

Чи можна вживати алкоголь?

Алкоголь вживати не можна, це - пристрасть, ще й дуже пагубна. В уставі Православної Церкви є настанови коли у Великий піст можна вживати трішки червоного вина тільки в певні дні.

Як щодо морепродуктів?

У Великий піст морепродукти і всяка риба в їжу не вживається, так як піст найстрогіший, але в залежності від фізичного стану (хвороби) з благословення духовника можна вживати.

А солодощі?

Солодощі можна вживати у Великий піст, але тільки рослинного походження. Також потрібно бути обережним з цукром, адже залежно від віку надмірне його споживання може викликати будь-яку хворобу, особливо коли неправильно (без благословення) дуже строго постити.

Що читати під час Великого посту?

Піст це духовне випробовування, яке покладаємо на себе ми самі, тому було б добре у Великий піст відмовитися від телевізора, комп’ютера, тобто всього того, що забирає даремно у нас багато часу. Цей час можна і потрібно використати для читання Святого Письма (Біблії), духовну літературу, настанови Святих Отців Церкви, духовні поради, Псалтир. Можу порадити прочитати книжки протоієрея Олександра Торіка «Флавіан» - три томи, «Селафіїла», «Син Людський» О. Меня.

Молитви підчас Великого посту?

Найперше – щиро від всієї душі і розуму. Дуже важлива постійність. Не пропускати ранкові і вечірні молитви. Упродовж дня частіше читати про себе молитву: «Господи Ісусе Христе, помилуй мене грішного (грішну)» - одна із найважливіших молитов аскетичного подвигу в Православній Церкві.

Коли ходити до церкви?

За однією із десяти заповідей Господніх ми повинні приходити один раз на тиждень до храму. Якщо є можливість, потрібно бути частіше на Божественній Літургії і приступати до Таїнств сповіді і причастя (дуже важливо під час посту декілька раз). Також приймати участь у постових Богослужіннях.

Якщо коротко, що можна їсти впродовж посту?

За настановою Православної Церкви Великий піст найстрогіший із усіх постів, тому протягом посту не можна вживати: будь-яку тваринну, молочну, рибну їжу, яйця. В середу і п’ятницю строгий піст (п’ємо воду і їмо сухарі). Нагадую, що весь подвиг покладаємо на себе заради страждань Ісуса Христа, Який перетерпів їх задля нашого спасіння.

Суть Великого посту?

Великий піст – час нашого очищення від усяких гріхів. Очищення приходить через покаяння і працю над своєю душею та своїм тілом. Без духовної праці не може бути духовного зростання, а отже, — не може бути християнського життя. Ми, які охрестилися в Отця і Сина і Святого Духа, наслідуємо Ісуса Христа виконуючи Його настанови. тобто ми повинні робити справи ЛЮБОВІ до себе, оточуючих, всього світу. Бог є любов (1 Ів.4.8).

Підготував митрофорний протоієрей

о. Богдан Бойко,

настоятель Свято-Михайлівського

кафедрального собору

міста Житомира