Українська

Страсний тиждень. Що ж означає кожен день Страсної седмиці?

Душекорисні речі - Радимо прочитати

Слава Ісусу Христу! Дорогі брати і сестри, ми підходимо до закінчення Великого посту, який розділений на дві частини. Перші шість тижнів ми намагалися переосмислити своє життя, постити і не перетворювати піст у банальну дієту. Щоб наш піст був духовною молитовною практикою, яка як крила, підносить людину на духовну висоту і дає зрозуміти сенс нашого буття. Починається Страсний тиждень. Що ж означає кожен день Страсної седмиці?

ВЕЛИКИЙ ПОНЕДІЛОК. У цей день на літургії згадується Йосиф із Старого завіту. У його образі показані прийдешні невинні страждання Спасителя, і євангельська розповідь про прокляту Спасителем смоковницю – як образ старого Ізраїлю, що не дав плоду. Для духовного розвитку варто почитати 21-й розділ Євангеліє від Матвія, включаючи притчу про злих виноградарів. Духовенство Свято-Михайлівського кафедрального собору запрошує приєднатися до молитви на Літургії Ранішосвячених Дарів, що розпочнеться о 8.00.

Старозавітний Йосип, син Якова.

ВЕЛИКИЙ ВІВТОРОК. У цей день Свята Православна Церква згадує притчі Спасителя про Його Друге Пришестя (Христос навчав у єрусалимському храмі, а первосвященики, почувши його притчі, вирішили схопити і убити Його), про десять дів та про таланти. В цей день Божественна Літургія Ранішосвячених Дарів відбудеться о 8.00 ранку.


ВЕЛИКА СЕРЕДА. У цей день Свята Церква згадує день зради. Апостол Юда за 30 срібників зраджує Спасителя, обіцяючи показати Його воїнам, щоб ті могли схопити Його. "Учні вчинили так, як звелів їм Ісус, і почали пасхальну трапезу, – пишеться у Святому Письмі. – І от увечері, сидячи разом з дванадцятьма учнями за трапезою, Він сказав їм: запевняю вас: один із вас видасть Мене. І у великій печалі вони стали питати Його, кожен окремо: чи не я, Господи? Він же сказав у відповідь: той, хто опустив разом зі Мною руку в страву, видасть Мене". Коли рука Іуди опинилася у страві і той, як і решта запитав: "Чи не я, Господи?" Господь відповів: "Ти сказав. Роби те, що мав намір". Апостоли не могли зрозуміти, чому так сказав Христос. Вони думали, що Христос просто доручив Іуді зробити пожертвування перед Великоднем – адже він носив завжди з собою скарбничку з пожертвами. І лише згодом дізналися, що Христос говорив про зраду. На згадку про Юдину зраду Православна Церква закликає постити щосереди протягом року. Цього дня можна посповідатись і причаститися Святих Тайн Господніх на Божественній Літургії Ранішосвячених Дарів, що відбудеться о 8.00.

Іуда. Зрадницький поцілунок Іуди трапився трохи пізніше, в четвер.

А в середу він отримав свої 30 срібників.

ВЕЛИКИЙ ЧЕТВЕР. Цього дня згадується встановлення Таїнства Євхаристії Господом Нашим Ісусом Христом. "І коли вони їли, Ісус узяв хліб і, благословивши, переламав і, роздаючи ученикам, сказав: прийміть, споживайте, це є Тіло Моє. І, взявши чашу та воздавши хвалу, подав їм і сказав: пийте з неї всі, бо це є Кров Моя Нового За­віту, що за багатьох проли­вається на відпущення гріхів." – це було перша Євхаристія, літургія вчинена самим Господом і передана Апостолам в знак того, що вони передадуть тіло Христа віруючим церкви Христової.

Після Таємної вечері Христос, показуючи Своє смирення, омив ноги учням, що теж знайшло відображення в богослужбовій практиці Православної Церкви. Чин омивання ніг відбувається архієреєм після Літургії, який, подібно до Христа, омиває ноги дванадцятьом священнослужителям. Ще у Великий четвер згадують останню бесіду з учнями та Гефсиманське бдіння. Вночі – зрада і взяття Христа під варту.

Увечері о 17.00 відбудеться Велика Утреня – одна з найдовших і найкрасивіших служб у році, відома ще під назвою "Дванадцять Страсних Євангелій". На ній згадуються Страсті Господні від молитви Спасителя у Гефсиманському саду до покладання Його Тіла до гробу.

У народі ходить марновірство, що у цей день потрібно помитися до сходу сонця. Насправді варто очищати серце, душу, помисли, а для цього простого душу явно недостатньо. Можна омити руки, як це вчинив Пилат, але залишився зі скам'янілим серцем. Інша справа – що в народі у цей день прийнято прибирати будинок, пекти паски та фарбувати, розписувати Великодні крашанки, писанки. Але пропускати заради цього службу просто неприпустимо.

Таємна вечеря. Момент, коли Спаситель як ніколи близький зі своїми учнями і вчить їх смиренню, омиваючи їм ноги.

ВЕЛИКА П'ЯТНИЦЯ. День скорботи. Саме в цей день Ісус Христос упокоївся та був похований. Зауважимо, що зазвичай при розп'ятті людей смерть була довгою і надзвичайно болісною, наступала вона тільки на наступний день, коли охорона перебивала гомілки. У Христа вона наступила набагато раніше, у четвер увечері. Коли воїни прокололи Йому списом ребро, то звідти полилася кров і вода. За вченням Церкви, кров очищає, а вода втамовує спрагу людського життя.

П'ятниця має таємничий характер. Інокентій Херсонський каже: "У цей день найкраще гірко ридати, розмірковуючи про те, що здійснилося". Дійсно, неможливо підібрати слова, якими можна було б описати, який жахливий вчинок вчинило озвіріле людство, і підняло руку на свого Творця. Це день суворого посту, деякі віруючі стараються навіть не розмовляти, проводячи день у молитві та душевному плачу. Пекти паски та фарбувати яйця в цей день заборонено. О 14.00 відбудеться Велика вечірня з виносом плащаниці та чином похорону Ісуса Христа.

Страстна п'ятниця. Майже дві тисячі років тому сама смерть раділа, думала, що вона перемогла Бога.

ВЕЛИКА СУБОТА. ЇЇ ще називаються Тиха Субота - зішестя Христа у пекло і перемога над ним. З тропарів цього дня ми дізнаємося, що Спаситель, як Цар слави, входить до затворів пекла і забирає звідти усіх старозавітних праведників. Однин з віршів свідчить, що шукаючи Адама і не знайшовши його на землі, Ісус спускається в пекло землі, там знаходить Адама і забирає разом з ним Єву і всіх праведників. Є також і апокрифи про те, що коли Господь спустився в пекло, то побачив Юду, який возлежав на руках у Денниці (першого ангела, який відвернувся від Бога і став дияволом). Господь чекав, що Юда впаде в ноги і покається, але у відповідь той лише сказав: "А мені тут добре". Господь прийшов не за праведниками, Він прийшов за грішниками,  якщо ті щиро покаються у своїх гріхах і попросять у Бога прощення. З Іудою цього не сталося.

О 8 ранку розпочнеться Божественна Літургія Василія Великого. З 13.00 і до 23.00 відбуватиметься освячення Великодніх кошиків віруючих. Зазначимо, що до самого Великодня триватиме суворий піст. О 23.30 розпочнеться Велика Пасхальна Всенічна, яка закінчиться близько 4-ї ранку.

Будьмо пильними цієї Страсної Седмиці і принесімо достойний плід покаяння, щоб оновленими зустріти Світле Христове Воскресіння!

Не дивлячись на те, що всі вважали, що Христос помер, він продовжував трудитися.

 

В статті були використані матеріали сайту: ukr.segodnya.ua