Українська

Неділя м'ясопусна, про Страшний суд

Душекорисні речі - Радимо прочитати

Милістю Божою, уже через тиждень ми увійдемо у святий і спаситель ний піст. Сьогодні у нас чергова підготовча неділя до чотиридесятниці, яка носить назву про Страшний Суд. Кожна підготовча неділя до посту – це в певні мірі чергова сходинка на яку ми повинні піднятись, для нашого духовного вдосконалення.

Що ми сьогодні бачимо і чому Церква Христова подає нам розповідь про друге пришестя Христове?

Думаю, що слухаючи сьогоднішнє Євангеліє, кожен собі в уяві намагався уявити картину цього суду. Більше того, кожен повинен подумати, де саме він буде під час Страшного Суду. Таким чином, Церква закликає нас сьогодні задуматись над своїм життя. І не просто задуматись а проаналізувати його і визначити де кожен з нас буде стояти – ліворуч чи праворуч. Звичайно кожен захоче бачити себе серед святих до яких Господь промовляє: «Прийдіть до мене благословенні Отця Мого» (1 Кор. 8: 8). Проте, чи справді достойні ми участі зі святими? Ми всі покликані до святості, адже чуємо під час літургії: «Святеє святим». Отже, ми можемо бути серед обраних. Але що нам потрібно для цього зробити? В першу чергу намагатись подолати в собі гріх. Хтось може запитати: Як це зробити? Відповідь на це запитання дає нам Священне Писання і сьогоднішнім Євангельським зачалом, яке ми чули і словами Ісуса сина Сираха  говорить: «Пам’ятай про останній день і по вік не согрішиш» (Сирах. 7: 39).

 

Чому нас до цього закликають? Тому, що ми знаємо ні дня ні години, коли Син людський прийде (Мф. 25: 13). Саме тому ми повинні жити з пам’яттю про цей день, щоб коли настане цей час, то ми були готові до зустрічі з Богом.

Більше того, Святі Отці Церкви у своїх повчаннях теж закликають нас до пам’яті про день суду чи смерті. Так, преподобний Ісихій говорить:  «Якщо це під силу, то постійно пам'ятаймо про смерть, бо від цього буде в нас зберігатись розум без турбот і безперестанна молитва, безпристрасність щодо тіла й огида до гріха, адже правда, що кожна жива і діяльна чеснота походить від пам'яті про смерть. Тому, якщо це можливо, пам'ятаймо про неї постійно, яке нетривале є наше тілесне життя».

Окрім вище зазначеного варто звернути увагу на те, що ця неділя ще називається і м’ясопустною, тому що відбуваються запусти на м'ясо, тобто від завтрашнього дня вживання масних продуктів заборонене. Проте, в той же час Церква звертає сьогодні нашу увагу на тому, що суть посту не полягає в утриманні від їжі. Про це говорить нам сьогодні апостол Павло: «Їжа не наближає нас до Бога, бо коли не їмо, нічого не втрачаємо, і коли їмо нічого не набуваємо» (1 Кор. 8: 8). Тому готуючи себе до Великого посту, нам варто зосередитись не на тілесному, а на духовному, адже справді як говорить Господь: «Царство Боже не їжа і пиття» (Мф. 12: 18), але воно в середині нас є (Лк. 17: 21).

Отже, нам усім варто намагатись бороти в собі гріх, готуючи себе духовно і тілесно до Великого посту, щоб пройти час цей корисно для себе і стати нам праворуч величі Божої. Просімо в наших молитвах Христа, щоб постійно зміцнював нас духовно і допомагав нам бути готовими до зустрічі з ним у день судний.

протоієрей Іоан Сопронюк, кандидат богословських наук,

клірик Свято-Михайлівського кафедрального собору

м. Житомира