Проповідь на Преображення Господнє
Душекорисні речі - Радимо прочитати |
В ім’я Отця і Сина, і Святого Духа!
І Мойсей зі страхом та трепетом, але з непохитною вірою піднімався на цю гору для того, щоб там зустріти Живого Бога, і від Живого Бога одержати животворні слова. І піднявшись на вершину гори, Мойсей вступив у цю темну, непроникну хмару, і як би зсередини, увійшовши в неї, він був осяяний світлом; тому що ця хмара, темна й непроникна для зовнішнього погляду, це світло, світло невечірнє, світло нетварне Божественного життя. І тільки ті, що здатні вступити в нього вірою, поклонінням, відкритістю душі можуть з пітьми перейти до світла.
Те ж трапилося й з апостолами в таємничий день Преображення. Христос обрав трьох, які є в Євангелії як би образами досконалої, твердої віри, чуйної любові й праведності – Петра, Іоана та Якова. І Христос, взявши їх із Собою, став молитися.
Отці Церкви нам говорять, що божественна благодать, що вогнем зігріває дух людський у молитві й у чистоті життя, поступово, коли це життя росте й розквітає під її дією, що ця благодать поступово проникає у все людське єство, наповнює собою людську душу й, переливаючись через край, заповнює, наповнює собою й тіло. І от Христос у цій молитві засяяв тим же божественним нетварним світлом, яким був колись обраний Мойсей. Це світло належало Йому завжди; Він перетворив не в тому розумінні, що Він став іншим, але тому, що учні Його, вірою й любов’ю, і чистотою життя, і відкритістю душ своїх пішли за Ним, виявилися здатні, якоюсь мірою, подібно Мойсею, побачити нетварне божественне світло. І це світло, що запалюється божественною благодаттю, не тільки в Христі Ісусі, Живому, Правдивому Бозі, але й у всякій людині, що прилучається до благодатного життя.
Є ікона давньоруська, роботи Феофана Грека. Там ми бачимо, як це світло, виливаючись як би з Христа, доторкається всього навколо, не тільки апостолів, яких він опромінює, але всього, усього, що навколо є, і що все, до чого доторкається це світло, починає сіяти відповідним світлом, тому що все, що Богом створено, здатне жити й тріпотіти й сіяти Божеством. Бог не створив нас, людей і всіх інших тварин, для того, щоб ми були предметами в Його Царстві. Він створив нас для того, щоб і ми сіяли від дотику вічного, божественного життя. Але для того, щоб це трапилося з нами, ми, як апостоли, як Мойсей і як все творіння, повинні відкритися Богові, і тоді в нас теж, у славі відкриється Бог, який прославить і спасе нас.
Амінь!
митрополит Антоній Сурожський (Блум)
< Попередня | Наступна > |
---|