Українська

Богослужбові вказівки 10 -11 лютого

Душекорисні речі - Радимо прочитати

10 лютого. Субота м'ясопусна. Вселенська поминальна субота. Прп. Єфрема Сирина. Прп. Єфрема Печерського, єп. Переяславського. Прп. Єфрема Новоторжського. Прп. Феодосія Тотемського

Звершуємо пам'ять всіх від віку спочилих православних християн, отців і братів наших. Служба за Октоїхом і Тріоддю. Примітка. Аналогічна служба звершується і в Троїцьку батьківську суботу (перед святом П'ятидесятниці). Якщо ж на дні цих Вселенських батьківських субот випаде храмове свято, то співається служба храму, а суботня заупокійна служба звершується тільки в особливих храмах - «гробницях» (порівн.: Типікон, гл. 49, «У суботу м'ясопусну...», 1-е «зри») або переноситься на попередні суботу або четвер (порівн .: Типікон, 26-а і 54-а Храмова глава, 3-я Маркова глава за 2 лютого).
Календарні замітки:
Служба за Октоїхом і Тріоддю.
На вечірні замість прокимна - «Алилуя» з заупокійними стихами. Після «Нині відпускаєш» - тропар «Глибиною мудрості...» з Богородичним.
На утрені замість "Бог Господь" – «Алилуя». 17-а кафизма розділяється на дві статті із заупокійними приспівами. Канон храму і Тріоді (з 2-ою піснею). Катавасія Тріоді.
Порядок читань, згідно з календарем:
1 Кор., 146 зач., X, 23-28. Лк., 105 зач., XXI, 8-9, 25-27, 33-36.
За упокій: 1 Сол., 270 зач., IV, 13-17. Ін., 16 зач., V, 24-30.
На повсякденній вечірні кафизма 18-а.
На «Господи, взиваю» стихири на 6: Октоїха - 3, і Тріоді, глас 8-й - 3. «Слава» - Тріоді, глас той же: «Плачу і ридаю ...», «і нині» - догматик, глас 2-ий: «Минула тінь закону... ».
Входу немає. Замість прокимна - «Алилуя», на 8-ий глас, з заупокійними стихами - стих 1-ий: «Блаженні, кого обрав і прийняв Ти, Господи, і пам'ять їх з роду в рід»; стих 2-й: «Душі їх у блаженстві перебуватимуть».
«Сподоби, Господи...». Єктенія прохальна: «Доповнімо вечірню...», і голововклонна молитва.
На стиховні стихири Октоїха, глас 2-ий (із заупокійними приспівами, див. Тріодь). «Слава» - Тріоді, глас той же, «І нині» - Богородичний Тріоді, глас той же: «Молитвами Матері Твоєї, Христе...».
Після Трисвятого - тропар, глас 8-й: «Глибиною мудрості...». «Слава, і нині» - Богородичний, глас той же: «Тебе твердиню, і пристанище...». Єктенія сугуба: «Помилуй нас, Боже...», і відпуст: «Христос, істинний Бог наш ...».
На повечір’ї може співатися служба прп. Єфрема Сиріна і служба сщмч. Ігнатія Богоносця [1], а також канон мертвих Октоїха (без ірмосів) [2]. Після «Достойно» - кондак, глас 8-й: «Зі святими упокой...».
Примітка. Спочатку співаються канони рядових святих, а потім канон з Октоїха - це особливість суботи, коли молитви святого передують молитвам дня [3].
Примітка. Якщо після відпусту вечірні служилась панахида, то канон спочилим чергового гласу на повечір’ї не співається, з огляду на те, що він вже проспіваний на панахиді, а звершуються служби рядових святих [4].
На утрені замість "Бог Господь" – «Алилуя» [5] на глас 8-й, з заупокійними стихами - стих 1-й: «Блаженні, кого обрав і прийняв ти, Господи»; стих 2-й: «Пам'ять їх з роду в рід»; стих 3-й: «Душі їх у блаженстві перебуватимуть».
Тропар, глас 8-й: «Глибиною мудрості...» (двічі). «Слава, і нині» - Богородичний, глас той же: «Тебе твердиню...».
Кафизма 16-а. Мала єктенія (звичайна, а не заупокійна). Сідальні Октоїха [6], зі стихами «Слава, і нині» - Богородичний після 2-ої кафизми, або Богородичний гласу, після 1-ої кафизми.
Кафизма 17-а, розділена на дві статті, співається, за Уставом, на 5-й глас, без «заходу» ( «Господи, помилуй» (3), «Слава, і нині»); до кожного стиха 1-ї статті співається приспів: «Благословен єси, Господи, навчи мене заповітів Твоїх», до стихів 2-ї статті приспів: «Спасе, спаси мене».
Примітка. Згідно з поширеною практикою, стихи 17-ої кафизми читаються священнослужителями. З початком співу кафизми священик з дияконом виходять через північні і південні врата на середину храму до тетраподу (панахидний столу), ієрей (зі свічкою в руці) читає стихи псалмів, а співаки тихо співають приспів: на 1-ій статті - «Благословен єси, Господи... », на 2-ій статті - «Спасе, спаси мене». Диякон в цей час безперервно кадить тетрапод.
Примітка. У парафіяльних храмах існує практика виходу на читання 17-ої кафизми і на малу заупокійну єктенію після 6-ої пісні канону через царські врата.
Перша стаття починається співом: «Блаженні непорочні...».
Після 91-го вірша хористи співають (з приспівом) 92-ий і 93-ій стихи: [7].
Потім виголошується мала заупокійна єктенія (за звичаєм, з кадилом): «Ще і ще...», хор: «Господи, помилуй» (один раз); «Ще молимось за упокоєння душ спочилих рабів Божих праотців, отців, і братів наших, що тут лежать, і повсюди православних християн, і щоб прощено було їм всякі гріхи вільні невільні», хор: «Господи, помилуй» (один раз); «Щоб Господь Бог оселив душі їх...», хор: «Господи, помилуй» (один раз); «Милості Божої...», хор: «Подай, Господи». «Господу помолимось», хор тихо: «Господи, помилуй» (40). Ієрей таємно читає молитву: «Боже духів і всякої плоті...». Виголос: «Бо ти єси Воскресіння...». Хор: «Амінь».
Після виголосу: «Бо ти єси Воскресіння...» правий хор починає співати другу статтю: «Твій я...». Ієрей з дияконом (або диякон) звершуюють, за традицією, мале кадіння (тетрапод навкруги, іконостас, хори, народ, місцеві ікони іконостас, тетрапод спереду, тобто з західної сторони).
Останні стихи: 175-й і 176-й і відразу - тропарі по Непорочних, глас 5-й: «Собор Святих знайшов...», під час яких священик з дияконом звершують, за звичаєм, повне кадіння всього храму.
Потім виголошується мала заупокійна єктенія (за звичаєм, з кадилом;). Після виголосу співається сідальний, глас 5-й: «Упокой, Спасе наш...». «Слава, і нині» - Богородичний, глас той же: «Христе Боже, що від Діви...» [8]. Псалом 50-й.
Канони: храму з ірмосом на 6 (ірмоси по двічі) і Тріоді на 8.
Біблійні пісні «Господеві співаймо ...».
Катавасія Тріоді: «Пісню возсилаємо...».
Співається 2-а пісня канону, на 8 (Ірмос двічі, тропарі на 6, приспів до тропарів: «Упокой, Господи, душі спочилих рабів Твоїх - «Слава» і «І нині»). В кінці цієї пісні катавасія - той же ірмос.
Після 3-ої пісні - мала єктенія (звичайна, а не заупокійна). Сідальний Тріоді, глас 5-й. «Слава» - той же сідальний, «І нині» - Богородичний Тріоді, глас той же.
Після 6-ої пісні - мала заупокійна єктенія (див. Після 1-ої статті 17-ої кафизми). Кондак, глас 8-й: «Зі святими упокой...», і ікос, глас той же.
Примітка. За традицією, під час співу катавасії 6-ої пісні, через північні і південні (або через царські) врата священик з дияконом виходять до тетраподу. Біля тетраподу виголошується мала заупокійна єктенія (за звичаєм, з кадилом). Під час співу кондака «Зі святими упокій...» ієрей з дияконом (або диякон) звершують мале кадіння (навколо тетраподу, іконостас і присутніх). Після співу кондака й ікоса священик з дияконом повертаються до вівтаря.
На 9-ій пісні співаємо «Чеснішу».
Після 9-ої пісні «Достойно є» зазвичай не співається [9]. Мала єктенія (звичайна, а не заупокійна). Світильний Тріоді. «Слава» - інший світильний Тріоді, "І нині" - Богородичний Тріоді.
«Хваліте Господа з Небес...» і хвалітні псалми.
На хвалітніх стихири Тріоді, глас 8-й - 4. «Слава» - Тріоді, глас 2-й: «Як цвіт в'яне...», «І нині» - Богородичний Тріоді, глас той же: «Радуйся, Маріє Богородице...».
«Тобі слава подобає...» не читається, але відразу читець: «Слава Тобі, що показав нам світло». Читається повсякденне славослів'я.
На стиховні стихири Октоїха (запокійні) чергового гласу із заупокійними стихами. «Слава» - Тріоді, глас 6-й: «Хворобою стало для Адама...», «І нині» - Богородичний Тріоді, глас той же: «Ти єси Бог наш...».
Після Трисвятого - тропар, глас 8-й: «Глибиною мудрості...». «Слава, і нині» - Богородичний, глас той же: «Тебе твердиню...».
Єктенія сугуба: «Помилуй нас, Боже...». Диякон: «Премудрість». Хор: «Благослови». Ієрей: «Сущий благословенний...». Хор: «Утверди Боже...». Читається 1-ий час, і відпуст: «Христос, істинний Бог наш...».
На часах - тропар: «Глибиною мудрості...». Кондак: «Зі святими упокой...».
На Літургії антифони зображальні.
Блаженні Тріоді, пісня 3-я (з ірмосом) і 6-а - 8.
На вході - «... Дивний у святих єси ...».
Після входу - тропар, глас 8-й: «Глибиною мудрості ...». «Слава» - кондак, глас той же: «Зі святими упокой...», «І нині» - Богородичний, глас той же: «Тебе твердиню..».
Прокимен заупокійний, глас 6-ий: «Душі їх у блаженстві перебуватимуть», із стихом: «До Тебе, Господи, підношу душу мою...».
Апостол - дня і за упокій.
Алилуарій, глас 6-й: «Блаженні, кого обрав...», зі стихом.
Євангеліє - дня і за упокій.
Після «Особливо за Пресвяту, Пречисту...» співається «Достойно є».
Причасний: «Блаженні, кого обрав...».
Відпуст: «Христос, істинний Бог наш...».

[1] Див .: Розанов В. Богослужбовий Устав Православної Церкви. С. 631-636.
[2] Канон Спочилих, або заупокійний, запозичується з Октоїха з утрені суботи поточного гласу (2-ий канон).
[3] Однак щодо літургійних читань періоду співу Тріоді порядок інший - від Неділі митаря і фарисея і до Неділі всіх святих по суботах Апостол і Євангеліє читаються так: спочатку читання дня, потім святого (див. Типікон, гл . 49, 5-е «зри»).
[4] Служби рядових святих можуть бути звершені заздалегідь - на повечір'ї попередніх днів м'ясопусної седмиці.
[5] «Алилуя» зазвичай співається тричі по тричі (порівн.: Розанов В. Богослужебный Устав Православной Церкви. С. 754-755).
[6] Порівн.: Розанов В. Богослужебный Устав Православной Церкви.С. 754-755.
[7] Після першої статті не вимовляється: «Слава, і нині», але співаються з приспівом заключні два стихи 1-ї статті.
[8] Священнослужителі йдуть до вівтаря.
[9] Спів «Достойно є» допустимий, оскільки в аналогічній службі Троїцької батьківської суботи в Квітній Тріоді «Достойно є» зазначено співати.

11 лютого 2018 року. Неділя м'ясопусна, про Страшний Суд. Глас 3-й. Заговини на м'ясо. Перенесення мощей сщмч. Ігнатія Богоносця. Прп. Лаврентія, затворника Києво-Печерського, єп. Туровського, що в Ближніх печерах. Свтт. Герасима, Питирима та Іони, єпископів Великопермських, Устьвимських

Воскресна служба Октоїха звершується разом зі службою Тріоді. (А). Подаємо також зразок звершення воскресної служби Октоїха зі службою Тріоді та полієлейною службою прп. Лаврентія, затворника Києво-Печерського, єп. Туровського.(Б).
Служба сщмч. Ігнатія Богоносця може бути перенесена на повечір'я.
Календарні замітки:
Заговини на м'ясо.
Порядок читань, згідно з календарем: Утр. - Єв. 3-е, Мк., 71 зач., XVI, 9-20.
Літ. - 1 Кор., 140 зач., VIII, 8 - IX, 2. Мф., 106 зач., XXV, 31-46.
Якщо звершується служба прп. Лаврентію, то - Прп.: Гал., 213 зач., V, 22 – VІ, 2 Мф., 43 зач., XI, 27-30.

А. На великій вечірні «Блажен муж» - кафизма вся.
На «Господи, взиваю» стихири на 10: воскресні, глас 3-ій - 6, і Тріоді, глас 6-ий - 4. «Слава» - Тріоді, глас 8-й: «Коли поставлять престоли...», «І нині »- догматик, глас 3-й:«Як не дивуватися... ».
Вхід. Прокимен дня.
На літії стихира храму. «Слава» - Тріоді, глас 7-ий: «Господні зрозумівши заповіді, так живімо: годуймо голодних, даваймо пити спраглим, нагих одягаймо, приймаймо подорожніх, хворих і тих, хто в темниці перебувають відвідуймо. Щоб сказав і до нас Той, Хто має прийти судити всіх на землі: прийдіть благословенні Отця Мого, унаслідуйте Царство приготоване для вас.», «І нині» - Богородичний Тріоді, глас той же: «Під покров Твій Владичице,/ всі земнородні прибігаючи взиваємо до Тебе:/ Богородице уповання наше,/ визволи нас від безмірних гріхів,// і спаси душі наші».
На стиховні стихири воскресні, глас 3-ій. «Слава» - Тріоді, глас 8-ий: «Горе мені, затьмарена душе...», «І нині» - Богородичний воскресний, глас той же: «Неневісна Діво...».
На утрені на «Бог Господь»- тропар воскресний, глас 3-ій (двічі). «Слава, і нині» - Богородичний воскресний, глас той же: «Тебе, оспівуємо Богородице Діво ...».
Кафизми 2-а і 3-я. Малі єктенії. Сідальні воскресні.
Полієлей. До двох полієлейних псалмів приєднується псалом 136-ий: «На ріках вавилонських ...». «Ангельський собор ...». Іпакої, степенні і прокимен - гласу. Євангеліє воскресне 3-є. «Воскресіння Христове бачивши...». Після 50-го псалма: «Слава» - Тріоді, глас 8-й: «Покаяння відкрий мені двері...», «І нині» - Богородичний Тріоді, глас той же: «На стежки спасіння...». Глас 6-й: «Помилуй мене, Боже...», і стихира Тріоді, глас той же: «Множество вчинених...».
Канони: воскресний з ірмосом на 4 (ірмоси раз), Богородиці (Октоїха) на 2 і Тріоді на 8.
Біблійні пісні «Співаймо Господеві...».
Катавасія Тріоді: «Помічник і Покровитель ...».
Примітка. Катавасія Стрітення Господнього: «Землю, що виникла колись в глибині...», не співається.
Після 3-ої пісні - сідальний Тріоді, глас 6-ий: «Роздумую про страшний день і плачу...». «Слава» - інший сідальний Тріоді, глас той же: «В долині плачу,...», «І нині» - Богородичний Тріоді, глас той же: «Надіє світу, милостива Богородице...».
Після 6-ої пісні - кондак Тріоді, глас 1-й: «Коли прийдеш, Боже ...», та ікос, глас той же.
На 9-ій пісні співаємо «Чеснішу».
Після 9-ої пісні - «Свят Господь Бог наш». Екзапостіларій воскресний 3-ій, світильний Тріоді: «Розмірковуючи про Страшний день Суду...». «Слава» - інший світильний Тріоді: «Ось настає день...», «І нині» - Богородичний Тріоді: «Роздумуючи про час випробування ...».
«Все, що дише ...» і хвалітні псалми.
На хвалітніх стихири воскресні, глас 3-ій - 5 (чотири стихири воскресні і Анатолія одна), і Тріоді, глас 6-ий, глас 8-ий і глас 1-ий - 4. «Слава» - Тріоді, глас 1-й : «Заздалегідь очистимо себе, браття ...», «І нині» - «Преблагословенна єси ...».
Велике славослів'я. Після Трисвятого - тропар воскресний: «Днесь спасіння...».
Перед 1-им часом на «Слава, і нині» - стихира євангельська 3-тя.
На часах - тропар воскресний. Кондак Тріоді.
На Літургії блаженні гласу - 6 і Тріоді, пісня 6-а - 4.
Після входу - тропарі і кондаки:
У храмі Господському - тропар воскресний. «Слава, і нині» - кондак Тріоді.
У храмі Богородиці - тропар воскресний, тропар храму. «Слава» - кондак Тріоді, "І нині" - кондак храму.
У храмі святого - тропар воскресний, тропар храму. «Слава» - кондак храму, «І нині» - кондак Тріоді.
Прокимен і алилуарій - Неділі м'ясопусної.
Апостол і Євангеліє - Неділі м'ясопусної.
Причасний: «Хваліте Господа ...», і «Радуйтеся, праведні ...».
Примітка. Починаючи з понеділка і до Пасхи м'ясо споживається.
Б. На великій вечірні «Блажен муж» - кафизма вся.
На «Господи, взиваю» стихири на 10: воскресні, глас 3-ій - 3, Тріоді, глас 1-ий - 3 (перша стихира - двічі), і преподобного - 4. «Слава» - Тріоді, глас 8-й: «Коли поставлять престоли...», «І нині »- догматик, глас 3-й:«Як не дивуватися... ».
Вхід. Прокимен дня. Паремії преподобного – 3
На літії стихира храму. «Слава» - Тріоді, глас 7-ий: «Господні зрозумівши заповіді, так живімо: годуймо голодних, даваймо пити спраглим, нагих одягаймо, приймаймо подорожніх, хворих і тих, хто в темниці перебувають відвідуймо. Щоб сказав і до нас Той, Хто має прийти судити всіх на землі: прийдіть благословенні Отця Мого, унаслідуйте Царство приготоване для вас.», «І нині» - Богородичний Тріоді, глас той же: «Під покров Твій Владичице,/ всі земнородні прибігаючи взиваємо до Тебе:/ Богородице уповання наше,/ визволи нас від безмірних гріхів,// і спаси душі наші».
На стиховні стихири воскресні, глас 3-ій. «Слава» - преподобного, глас, 8: «Як ченців образ і відоме правило…», «І нині» - Тріоді.
Після Трисвятого - «Богородице Діво ...» (тричі).
На утрені на "Бог Господь" - тропар воскресний, глас 3-ій (двічі). «Слава» - тропар преподобного, глас 8-ий: «Всеблаженний Лаврентію…», «І нині» - Богородичний воскресний за гласом «Слави»: «Ти, що ради нас ...».
Кафизми 2-а і 3-я. Малі єктенії. Сідальні воскресні
Полієлей. До двох полієлейних псалмів приєднується псалом 136-ий: «На ріках вавилонських...». Величання преподобного: «Ублажаємо тебе,/ преподобний отче наш Лаврентію,/ і шануємо святу пам'ять твою,/ наставнику монахів,// і співбесіднику ангелів». і вибраний псалом: «Терплячи, потерпів перед Господом, і зважив на мене, і вислухав молитву мою»; «Ангельський собор...». Іпакої, степенні і прокимен - гласу. Євангеліє воскресне 2-е. «Воскресіння Христове бачивши...». Після 50-го псалма: «Слава» - Тріоді, глас 8-й: «Покаяння відкрий мені двері...», «І нині» - Богородичний Тріоді, глас той же: «На стежки спасіння...». Глас 6-й: «Помилуй мене, Боже...», і стихира Тріоді, глас той же: «Множество вчинених...».
Канони: воскресний з ірмосом на 4 (ірмоси раз), Богородиці (Октоїха) на 2, Тріоді на 4 і преподобного на 4.
Біблійні пісні «Співаймо Господеві...».
Катавасія Тріоді: «Помічник і Покровитель ...».
Примітка. Катавасія Стрітення Господнього: «Землю, що виникла колись в глибині...», не співається.
Після 3-ої пісні - кондак преподобного, глас 6-ий: «Зі старанністю бажаючи для Лаври Печерської...», та ікос преподобного; сідальний преподобного, глас 8-ий (двічі). «Слава, і нині» - сідальний Тріоді, глас 6-ий: «Роздумую про страшний день...».
Після 6-ої пісні - кондак та ікос Тріоді, глас 1-ий.
На 9-ій пісні співаємо «Чеснішу».
Після 9-ої пісні - «Свят Господь Бог наш». Екзапостиларій воскресний 3-ій. «Слава» - світильний преподобного, «І нині» - світильний Тріоді (за вибором): «Розмірковуючи про страшний день суду...» або «Ось настає день Господа Вседержителя...».
«Все, що дише ...» і хвалітні псалми.
На хвалітніх стихири на 8: воскресні, глас 2-ий - 4, і преподобного, глас 2-ий - 4. «Слава» - Тріоді, глас 6-ий: «Наперед очистьмо себе ...», «І нині» - «Преблагословенна єси ...».
Велике славослів'я. Після Трисвятого - тропар воскресний: «Днесь спасіння ...».
Перед 1-им часом на «Слава, і нині» - стихира євангельська 3-я.
На часах - тропар воскресний. «Слава» - тропар преподобного. Кондаки воскресний, Тріоді та преподобного читаються поперемінно.
На Літургії блаженні гласу - 4, Тріоді, пісня 3-я - 4, і преподобного, пісня 6-а - 4.
Після входу - тропарі і кондаки:
У храмі Господському - тропар воскресний, тропар преподобного; кондак воскресний. «Слава» - кондак преподобного, «І нині» - кондак Тріоді.
У храмі Богородиці - тропар воскресний, тропар храму, тропар преподобного; кондак воскресний, кондак Тріоді. «Слава» - кондак преподобного, «І нині» - кондак храму.
У храмі святого - тропар воскресний, тропар храму, тропар преподобного; кондак воскресний, кондак преподобного, «Слава» - храму «І нині» - кондак Тріоді.
Прокимен і алилуарій - Неділі м'ясопусної і преподобного.
Апостол і Євангеліє - Неділі м'ясопусної і преподобного.
Причасний - Неділі і преподобного.

За матеріалами: rivne-cerkva.rv.ua