Про Петрівський, Апостольський піст
Душекорисні речі - Радимо прочитати |
За свідченням євангелиста Луки, так апостоли готували на служіння і своїх послідовників. (Див. Діяння 13 розділ). Досліджуючи праці отців ранньої Церкви, можна сміливо стверджувати, що Апостольський піст є одним із найдавніших християнських багатоденних постів. Окрім Євангелія про нього свідчить Святе Передання, зокрема, відома праця «Апостольські постанови». Отже, вже з четвертого століття піст став загальнопоширений у всій Церкві.
Святий Іполит у своєму «Апостольському переданні» зазначає, що в той час ( ІІІ століття) цей піст не завжди пов’язувався з Апостолами та їхніми подвигами. Тоді існувало передання, що він особливо призначений для тих, хто через певні обставини не міг поститися у час Великого посту.
На відміну від Великоднього, Петрівський піст менш суворий. Церковний устав вказує нам утримуватися від м’яса, риби, вина та масла в понеділок, середу та п’ятницю. В суботу та неділю, а також у дні пам’яті великих святих чи на храмові свята, також дозволяється риба. Також не забороняється варена їжа з олією. У будь-якому випадку, кожному ревному християнину добре було б порадитися щодо цього зі своїм духівником та отримати від нього на піст священицьке благословення.
Очевидно, що Бог хоче від нас не голоду. Всеблагому і Вседосконалому Господу потрібне наше бажання духовного росту і вперта праця у цьому напрямку. Преподобний Серафим навчав, що ціль земного життя людини полягає у придбанні Святого Духу Божого, а молитви, чування та піст є найкращими засобами для цього.
Ставте лайки та робіть репости і буде вам щастя на цій землі!
Вміння себе стримувати сьогодні дуже часто сприймається, як людська вада. Є навіть популярне прислів’я про те, що «нахабність – це друге щастя». Тож не дивно, що на наших очах виростає покоління людей принципово іншого сорту : жадібних, егоїстичних, безпідставно амбітних, гордих та зарозумілих. Дивно, що ті риси, які мали би характеризувати дорослих людей, все частіше характеризують поведінку та звички підлітків, а то й діточок. Здається, що гріх буквально вкрав у них дитинство. У маленьких тілах живе стільки пристрастей та пороків, що вірити у їхнє добре майбутнє без Бога може лише або дурень, або той, хто подібний до них. Ідеал суспільства, у якому цнота, чесність та скромність більше нічого не варті, — ось справжній Армагеддон. Чи може, ви навчені новинками кінематографу вперто чекаєте його від інопланетян?
Біда людей не в тому, що вони грішать. Це лише пів біди. Гірше, коли люди грішать свідомо. За тимчасовими насолодами гріха вони вперто не хочуть думати про завтрашній день. Наче сперечаються з Христом, хто з них сильніший та хитріший. А Спаситель на це лише сумно зітхає та плаче. Дві тисячі років тому в історії людства вже було щось дуже подібне. Напередодні своєї смерті Ісус в’їжджав до Єрусалиму та плакав, а очманілий натовп радів, нічого не усвідомлюючи. Бог знав, що ті люди нічого не зрозуміли. На жаль, за століття життя поруч з Ним вони так і нічого не навчились… Господь любив їх, тому й плакав, а не карав. Те, що не зробили люди, Ісус вчинив замість них на Голгофі.
Дуже важливо розуміти, що піст — це не черговий церковний забобон. Насправді — це єдині ліки, здатні повернути нам втрачене з роками нормальне життя. Про це ідеально сказав святий єпископ Ігнатій :
«О, горда людино! Ти так багато мрієш і так високо оцінюєш власний розум, а він – у цілковитій та постійній залежності від шлунку.
Той, хто не дотримується належної поміркованості та необхідної розбірливості у харчуванні, не може зберегти ні дівоцтва, ні цнотливості, не може приборкати гніву, віддається ліні, зневірі та смутку, стає рабом марнославства, житлом тієї гордості, яка вводить людину в її плотський стан, котрий найчастіше з’являється від розкішної та ситої трапези.
Піст відриває людину від плотських пристрастей, а молитва бореться з душевними. Коли вона їх перемагає, то проникає у всю природу людини, очищає її, відтак у цей храм вводить Бога. Молитва безсила, якщо не будується на пості, а піст безплідний, якщо не зведений на молитві”.
Вітаючи християн із святим постом, закликаю смиренно його дотримуватися, цінуючи кожну хвилину власного життя. Це ще одна нагода стати кращими, а отже – ближчими до Бога. Подвиг посту може зробити нас гідними благодатних дарів П’ятидесятниці та дає нам нагоду утвердити їх у собі. Втім, це можливо лише в тому випадку, коли, наслідуючи святих Апостолів, ми відмовимось від того, що має над нами владу. Помагай нам у цьому Господь!
за матеріалами: bogoslov.org
< Попередня | Наступна > |
---|