Про піст духовний
Душекорисні речі - Повчання |
«Коли постите, не будьте сумні, як лицеміри, бо вони приймають похмуре обличчя, щоб на людях бути такими, що постяться. А ти, коли постишся, помасти голову твою, і вмий лице твоє, щоб явитися постником не перед людьми, а перед Отцем твоїм, Котрий втаїні; і Отець твій, Який бачить таємне, віддасть тобі явно» (Мф. 6, 16-18).
Із цих слів нашого Спасителя ми бачимо, що піст окрім зовнішньої — фізичного утримання від їжі, має і внутрішню сторону.
Піст призначений, щоб люди, отверезівши у своїх почуттях, примирилися з Богом і однин з одним. Піст покликаний вивільнити нашу енергію для звершення добрих справ. Фізичне утримання від тих чи інших продуктів харчування — це не самоціль, а лише допоміжний засіб.
До посту спонукає нас наша віра. А віра, за словом апостола Якова, буває мертвою, коли вона позбавлена справ християнського милосердя, які є закономірним результатом нашої віри.
Духовна суть посту виражена в словах пророка Ісайї, який говорить: «Віддай голодному душу твою», тобто одягни нагого, нагодуй голодного, розділи свій хліб із ближнім. Піст — це час, коли ми повинні забути про себе, навчитися жертвувати собою заради інших. Час Великого посту відведений нам для того, щоб ми переглянули своє житгя саме з цього боку. А це набагато важливіше і важче, аніж просто утримуватися від певної їжі.
Якщо у недотриманні тілесного посту ми нерідко можемо знайти собі виправдання через хворобу, відрядження, нестачу коштів і тому подібне, то у тому, що ми не працюємо над своєю душею, над своїм серцем, нам виправдання немає.
Які ж вправи для власного духовного самовдосконалення ми можемо виконувати?
Під час Великого посту можна, наприклад, дати обітницю нікого не засуджувати, ні з ким не сваритися і нікого не ображати. Якщо ж ми зможемо хоча б у дні посту ще й не дратуватися, то це буде дорогоціннішим і для Бога, і для кожного з нас, аніж утримання від тієї чи іншої їжі. Адже як сказав Господь: не те, що входить в уста, оскверняє людину, а те, що з уст виходить (Мф. 15, 18).
Під час Великого посту важливо частіше читати Святе Євангеліє та святоотцівську літературу. Адже в них відображено науку і багатовіковий досвід спасіння і шляхи, які до нього ведуть.
Усякий піст — це час, коли ми очищаємо себе для того, щоб душа наша відкрилася для Бога, для Церкви, для людей. Великий піст цьому особливо допомагає. Недарма він припадає на весну. Протягом року природа проходить певний цикл: зростання, потім цвітіння, зрілість, осінь і довга виснажлива зима. Цей процес можна порівняти і зі станом нашої душі. Буває час, коли наша душа відроджується, розцвітає, але потім остигає, ми стаємо байдужими, загрузаємо, як у трясовині, у наших земних справах: тоді настає осінь, а потім і зима душі. Але кожного разу Великий піст приходить, як нова духовна весна, даючи нам можливість духовно оновитися, розквітнути квітами добрих вчинків, та принести плоди покаяння.
підготував диякон Василь Татарин
< Попередня | Наступна > |
---|