Українська

18 вересня - день пам’яті пророка Захарії та праведної Єлизавети, батьків Іоанна Предтечі

Душекорисні речі - Вересень

Святий пророк Захарія і свята праведна Єлисавета були батьками святого Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана. Вони походили з роду Ааронового: святий Захарія, син Варахії, був священником в Єрусалимському храмі, а свята Єлисавета була сестрою святої Анни, матері Пресвятої Богородиці. Праведне подружжя, «бездоганно сповняючи заповіді Господні» (Лк. 1, 5 — 25), страждали безпліддям, що вважалося в старозавітні часи великим покаранням Божим. Але одного разу, під час служіння в храмі, святий Захарія отримав звістку від Ангела, що його стара дружина народить йому сина, який «буде великий перед Господом» (Лк. 1, 15).

Захарія засумнівався в можливості виконання цього пророцтва і був за маловір'я покараний німотою. Коли у праведної Єлисавети народився син, вона по навіюванню Святого Духа оголосила, що назве немовля Іоаном, хоча раніше в їхньому роду таке ім'я нікому не давали. Запитали праведного Захарія, і він також написав на дощечці ім'я Іоан. Негайно до нього повернувся дар мови, і він, сповнившись Святого Духа, став пророкувати про свого сина як Предтечу Господа.

Коли нечестивий цар Ірод почув від волхвів про народження Месії, він вирішив вбити у Віфлеємі і його околицях всіх немовлят у віці до 2-х років, сподіваючись, що в їх числі буде народжений Месія. Ірод добре знав про незвичайне народження пророка Іоана і хотів убити його, побоюючись, що він і є Цар Іудейський. Але праведна Єлисавета сховалася разом з немовлям у горах. Вбивці всюди шукали Іоана. Праведна Єлисавета, побачивши переслідувачів, зі сльозами стала благати Бога про порятунок, і негайно розступилася гора і вкрила її разом з немовлям від погоні. У ці тяжкі дні святий Захарія виконував свою череду служіння в Єрусалимському храмі. Воїни, послані Іродом, марно намагалися дізнатися у нього, де знаходиться його син. Тоді, за велінням Ірода, вони вбили святого пророка, заколовши його між жертовником і вівтарем (Мф. 23, 35). Праведна Єлисавета померла через 40 днів після свого чоловіка, а святий Іоан, якого спасає Господь, перебував у пустелі до дня свого явлення ізраїльському народу.

 
ЗНАЙТИ