Українська

18 жовтня пам'ять свтт. Петра, Олексія, Іони Київських, Филипа Єрмогена Московських і всієї Руси чудотворців. Мц. Харитини. Прпп. Даміана, пресвітера, цілителя,Єремії і Матфея прозорливих Києво-Печерських. Сщмч. Дионисія, єп. Александрійського

Душекорисні речі - Жовтень

Свята мучениця Харитина
Свята мучениця Харитина в дитинстві залишилась сиротою і була вихована як рідна дочка благочестивим християнином Клавдієм. Дівчина була дуже вродливою, розумною, відзначалось допротою і полум’яною вірою. Любов до Христа вона несла іншим людям і багатьох навернула на шлях спасіння.

Під час гоніння імператора Діоклетіана (284-305 рр.) за тверде сповідання Господа Ісуса Христа свята Харитина була піддана страшним катуваннямі відійшла з молитвою до Господа.

Святителі всієї Руси.
Пам’ятаючи про труди великих святителів Петра, Олексія, Іони, Филипа і Єрмогена Свята Церква звершує в один день їхню спільну пам'ять. Ці святі угодники жили в різні часи, але своєю невтомною працею в розбудові винограднику Христового заслужили велику шану серед православних людей.

Святкування в один день на честь святителів всієї Руси: Петра, Олексія та Іони встановлено патріархом Московським Іовом 5 жовтня(18 жовтня) 1596 року. Святителя Филипа було причислено до них в 1875 році, за клопотанням святителя Інокентія, митрополита Московського. А священномученик Єрмоген був зарахований до Собору святителів всієї Руси в 1913 році.

Згадуючи пам'ять цих святих в один день Церква воздає кожному з них рівну шану і честь. У пам'яті церковній ці святі мужі постають як невтомні молитвеники і небесні покровителі нашої рідної землі.

 

Преподобний Даміан, пресвітер, цілитель Києво-Печерський
Преподобний Даміан прийшов до Києво-Печерського монастиря, в той час, коли ігуменом був преподобний Феодосій. Святий Даміан був одним із тих печерських угодників, які ще пам’ятали Хрещення Руси. Отримавши сан пресвітера почав ревно наслідувти в подвигах преподобного Феодосія. Він був смиренним і лагідним провадив ангельське життя, всіх слухав усім корився. Братія помічала його чеснотне і святе життя. Блаженний Даміан рідко спав, уночі постійно читав святі книги і часто молився. Як свідчили його сучасники, преподобний настільки суворо дотримувався посту, що крім хліба і води нічого не вживав. В своєму житті преподобний багато в чому був схожий на свого небесного покровителя- святого безсрібника і чудотворця Даміана Асійського.

Святий Даміан, за своє благочестиве життя був удостоєний Господом дару чудотворіння. Він особливо благодаттю Божою зціляв немічних і хворих. Коли до преподобного Феодосія приносили в обитель хвору дитину, або приводили дорослу людину він наказував святому Даміану негайно творити над хворими молитву. Пресвітер Даміан з великою покірністю і смиренням творив над хворими молитви і помазував їх єлеєм. Всі хто отримував з рук преподобного помазання святим єлеєм йшли додому здоровими дякуючи Богові і його угодникові. Слава про пресвітера Даміана, як дивного цілителя розійшлася по різним краям і люди звідусіль йшли до Печерського монастиря, щоб за молитвами преподобного отримати зцілення від душевних і тілесних недуг. У таких богоугодних справах пройшло все чернече життя святого. Через своє благочестиве життя він сподобився Царства Небесного. З великою духовною радістю преподобний відійшов до Господа. Братія з честю поховали преподобного. Нетлінні мощі святого Даміана, пресвітера Києво-Печерського цілителя спочивають і нині у Ближніх печерах Києво-Печерської Лаври.

Преподобний Єремія, прозорливий Києво-Печерський
Преподобний Єремія за свідченням святого Нестора Літописця також пам’ятав Хрещення Руської землі. Тоді ж і сам Єремія разом зі всіма киянами прийняв святе хрещення у річці Дніпрі. Через багато років після цієї славної події, в досить зрілому віці, а скоріш за все в старості преподобний прийшов у Києво-Печерський монастир до святих Антонія і Феодосія. За свої велики подвиги і богоугодне життя святий Єремія отримав ід Господа дар передбачати майбутнє, та пізнавати таємні душевні помисли людей. Коли ті помисли були нечистими і гріховними, то преподобний викривав таких людей і настановлював на істинний шлях, застерігав берегтись диявола. Все, що передбачав він добре чи погане обов’язков збувалося. Преподобний Єремія прожив тут на землі довге життя і упокоївся в глибокій старості близько 1070 року у віці 90 років. Чесні його мощі нетлінно спочивають у Ближніх печерах Київської Лаври.

Преподобний Матфей, прозорливий Києво-Печерський
Преподобний Матфей, проходив послух у Києво-Печерській обителі. Він мав не тільки однакове ім’я з Апостолом і євангелістом Матфеєм, але, як і апостолу було дано бачити ефіопську землю та викривати невір’я жителів її, так і преподобний Печерський мав дар бачити підземних ефіопів-бісів та викривати їх лукавство людям.

Одного разу, стоячи на своєму місці у церкві під час Ранньої служби, він подивився на братію, що співала на двох кліросах і побачив серед них біса в образі воїна. Той обходячи братію кидав на когось з них липкі квіти темно-червоного кольору. Якщо квітка приліпала до чийогось одягу, того відразу ж долав сон, і він під різними приводами покидав богослужіння і йшов до келії спати. Про все бачене ним преподобний Матфей розповів ігумену і братії і всі стали обережнішими і старались без поважної причини не покидати богослужіння. Сам же блаженний Матфей виходив з храму завжди останнім. Якось, присівши відпочити преподобний мав нове видіння: ніби йде від монастирських воріт натовп бісів. Один з них їде на свині і просто хизується перед іншими. Старець запитав у них куди вони прямують і біси сказали йому що йдуть по одного з ченців. Преподобний Матфей відразу зрозумів, що той чернець збирається тікати з обителі. Він пішов і врозумив свого собрата у Христі і таким чином чернець Михаїл був врятований прозорливим старцем від тенет диявола.

Одного разу преподобний перебуваючи Ранній службі підняв голову, щоб побачити ігумена, але на його місці побачив віслюка. Старець зрозумів, що ігумен не прийшов на службу і втой же день розповів йому про все бачене. Відтоді отець ігумен залишав навіть невідкладні справи і йшов до церкви, щоб бути першим на богслужінні. Завдяки прозорливості преподобного Матфея спаслося від вічної погибелі багато людей і Господь покликав до Райських осель угодника Свого лише в глибокій старості. Похований святий у Антонієвих печерах де і нині спочивають його мощі.

Священномученик Діонісій, єпископ Александрійський
Святий Дионисій в зрілому віці був навернений до Христа знаменитим учителем Церкви Орігеном( ІІІ) і став його учеником. Пізніше був наставником Александрійської огласительної школи, а потім в 247 році поставлений на єпископа Александрії.

Багато зусиль прикладав святитель Дионисій для захисту Православ’я від єресей і укріплював свою паству у твердому сповідництві істинної віри під час гоніннь від імператорів Декія (249-251 рр.) і Валеріана(253-259 рр.)

Святий єпископ перетерпів багато стражданнь. Коли в Александрії з’явилась чума, святитель наказав своїй пастві одинаково доглядати хворих і християн і язичників і ховати померлих. Святитель Дионисій просяяв ділами любові і благочестя і будучи мужнім викривателем єресей шанується Православною Церквою як великий вселенський учитель і святитель.

за матеріалами: cerkva.vn.ua

 
ЗНАЙТИ