Українська

8 червня - день пам'яті свв. апп. Карпа і Алфея

ЖИТТЯ СВЯТИХ - Червень

Святий апостол з сімдесяти Карп, був послідовником і слугою святого апостола Павла, він розносив його послання в ті місця, куди вони призначалися. Достатньо часу Карп потрудився разом з апостолом Павлом, благовістячи усюди слово Хрістове1, чимало зазнав він за це бід і напастей. Потім святий Карп був поставлений апостолом Павлом єпископом міста Берії у Фракії2.

Святий апостол Карп потрудився, проповідуючи Євангеліє Христове і на острові Криті 3; тут він, між іншим, прийняв до свого дому святого Діонісія Ареопагіта 4 і бачив Господа, якому з'явився у видінні в той час, коли Карп просив Його віддати на страту двох грішників, і чув голос Його, говорячи: "муч мене ще, бо Я готовий ще раз постраждати і бути розіп'ятим заради спасіння людей" 5.

Святий Діонісій Ареопагіт свідчить про це святому Карпу й те, що він ніколи не починав здійснювати пречистих і життєдайних Тайн перш, ніж не сподоблявся того щоб йому було з неба божественне видіння.6

Святительствуючи в Берії, Карп звернув до Христа багатьох еллінів-язичників; викриваючи юдеїв, він говорив їм, що розп'ятий ними Христос є Бог Істинний і Творець усього. Згодом він був з жорстокістю вбитий іудеями і таким чином віддав душу свою в руки Господа7. Чесні мощі його були покладені вірними і богобоязливими людьми в тому ж місті, де він і святительствував, причому цими мощами подавалися різноманітні зцілення хворим на славу Христа, Бога нашого.

1 Між іншим у нього в Троаді були залишені апостолом Павлом фелонь і різні книги, між якими апостол особливо згадує про пергаменти (2 Тим.4: 13).

2 Фракією називалася та частина Балканського півострова, яка лежала на північ від Македонії, Егейського і Мармурового моря. В даний час на місці стародавньої Фракії знаходяться наступні землі: східна частина Угорщини, Трансільванія, Бессарабія, Молдова, Валахія, Болгарія, Сербія і східна частина Румелії. Місто Берія в даний час називається Верро або Кара-Верро; в ньому близько 12 000 жителів. - Апостол Павло був у Берії під час своєї другої апостольської подорожі.

3 Острів Крит (інакше Кандія - від головного міста того ж імені) знаходиться в середній частині Середземного моря, на південь від Егейського моря. Початок християнства було покладено тут подією Зіслання Святого Духа на апостолів, бо при цій події були й критяни (Діян.2: 11). Потім християнство було утверджено тут апостолом Павлом, який поставив тут єпископом Тита для того, щоб він "довершив недокінчене і поставив по всіх містах пресвітерів" (Тит.1: 5). - У XVII в. Крит перейшов у владу турків.

4 Дионісій Ареопагіт - член Ареопагу - верховного судилища афінського. Навернений до християнства апостолом Павлом під час його другої апостольського подорожі (бл. 54 р.). Зарахований св. Церквою до лику святих. - Пам'ять його святкується 8 жовтня.

5 Для того, щоб зрозуміти ці слова, необхідно пригадати такий випадок з життя святого апостола Карпа. Хтось з невіруючих спокусив до злочестя своєму одного з християн. Карп був дуже засмучений цим. Ніколи не виявляв раніше нетерпіння, Карп на цей раз був дуже засмучений у душі своїй. Він подумав про себе, що нечестивці, які розбещують і гублять людей, не повинні жити на землі, і почав він благати Бога, щоб зійшов вогонь з неба і пожер тих двох нечестивців - і спокусників, і розбесників. Коли він молився про це, раптом світлиця, в якій він стояв, потряслася і розступилася на двоє. Піднявши свої очі вгору, він побачив небо відкрите і в ньому Господа Ісуса Христа, Який сидів в образі людському. Поглянувши ж до низу, він побачив глибоку прірву, на краю якої стояли ті два грішника, яким Карп просив погибель. Карп, бачачи, що ті, які засмучували його вже готові впасти в прірву і бути з'їденими змієм живим внизу, сповнився радості, але так як вони все ще не падали в прірву, то Карп знову став гніватися і сумувати і знову почав благати Бога за їхню погибель. Коли ж він звів очі свої до неба, то побачив, що Господь наблизився до тих грішників і подав їм руку допомоги. Потім Господь і сказав Карпу: "муч мене ще, бо Я готовий ще раз постраждати і бути розіп'ятим заради спасіння людей". Сказання про це повідомляє святий Діонісій Ареопагіт у своєму посланні до ченця Демофіла.

6 Діонісій Ареопагіт з великою похвалою відгукується про апостола Карпа. Так наприклад, в посланні до ченця Демофіла він говорить про Карпа: "Чоловік цей був великий за своїми чеснотами і відрізнявся такою піднесеною чистотою розуму, що володів великою здатністю до боговидіння".

7 Кончина святого апостола Карпа настала в к. І ст.

Святий апостол Алфей
Святий апостол Алфей був батьком апостолів Якова, сина Алфея і Левія. Сей Левій був митарем1 і саме його покликав Господь, сказавши: "Йди за Мною!" (Мк.2: 14).
Залишивши все, Левій пішов за Христом і був весь час Його незмінним супутником.
Апостол Левій називається ще Матфеєм, і він саме написав перше Євангеліє.
Святий апостол Алфей походив з міста Капернаума, але де він проповідував Євангеліє - невідомо.

1 Митар - складальник податей.

За матеріалами сайту: cerkva.vn.ua