Українська

Приготування до Святого Причастя

Душекорисні речі - Канони

ПРИГОТУВАННЯ ДО СВЯТОГО ПРИЧАСТЯ

За загальним правилом перед Євхаристією є читання Послідування до Причастя – канону і 10 молитов вранці. За благочестивою традицією це правило доповнюють Покаянним каноном до Господа, канонами до Пресвятої Богородиці й Ангела-Охоронителя, акафістом до Господа чи до Пресвятої Богородиці. Канони й акафіст можна прочитати разом з Послідуванням чи протягом тижня: по канону на день. Напередодні Причастя треба бути на вечірньому богослужінні. Прочитати вдома канон дня й молитви вечірні. Тоді далі: “Достойно є”, “Трисвяте”, а по “Отче наш” – тропарі: “Помилуй нас, Господи” й т. ін., кондак свята (якщо є свято) і молитву: “Нескверна, Чиста, Нетлінна…”. Потім відпуст із молитвою: “Тих, що ненавидять і кривдять нас”.

Після півночі вже не їдять і не п’ють, бо прийнято приступати до Причастя натщесерце. Вранці читаються ранішні молитви та молитви до Святого Причастя.

Перед підходом до Святої Чаші слід зробити земний уклін і повторювати за священиком молитву перед Святим Причастям.

Коли підходиш до Святої Чаші, треба скласти руки хрестоподібно на грудях права на ліву. Виразно назвати своє ім’я, прийняти Святі Дари, проковтнути і поцілувати нижній край Святої Чаші як ребро Христове.

Підійшовши до столика для причасників, треба з’їсти антидор і випити теплоту (теплу воду), прочитати молитви подяки після Святого Причастя.

В кінці Літургії кожен віруючий цілує Святий Хрест, щоб хресним цілуванням засвідчити свою відданість Спасителеві, на спомин Якого була проведена Літургія.

 

ЧИТАННЯ МОЛИТОВ ДО СВЯТОГО ПРИЧАСТЯ У РІЗНІ ДНІ ТИЖНЯ

По молитвах вечірніх:

В неділю: канон Ісусу Христу, канон Богородиці, канон архангелам і, коли хто хоче, Ангелу-Охоронителю.

В понеділок: канон Ісусу Христу, канон Богородиці, канон Іоану Предтечі і канон Ангелу-Охоронителю.

У вівторок: канон Ісусу Христу, канон Богородиці, канон Ангелу-Охоронителю.

У середу: канон Ісусу Христу, канон Богородиці і канони: Ангелу-Охоронителю, святим апостолам і, коли хто забажає, святителю Миколаю.

У четвер: канон Животворчому Хресту, канон Богородиці і канон Ангелу-Охоронителю.

У п’ятницю: канон Ісусу Христу, акафіст Богородиці і канон Ангелу-Охоронителю, всім святим і заупокійний.

У суботу: канон Ісусу Христу, канон Богородиці і канон Ангелу-Охоронителю.

Вранці обов’язково проказуються молитви ранішні. Богобоязні ж люди, що не віддаються марним помислам і розум свій стримують, вправляються в читанні Псалтиря з призначеними до того молитвами, а також читають книги Закону Господнього та святих учителів Церкви.

Читання канонів на самоті ввечері або вранці треба починати так: “Молитвами святих отців наших, Господи Ісусе Христе, Боже наш, помилуй нас”, “Царю Небесний”, “Прийдіть, поклонімось”, псалом 50, Символ віри, а далі читаються канони. Після прочитання канонів читати: “Достойно є”, “Слава: І нині”, відпуст: “Христос, Істинний Бог наш, молитвами Пречистої Своєї Матері й усіх святих помилує і спасе нас, бо Він Милосердний і Чоловіколюбний”. І молитва: “Тих, що ненавидять і кривдять нас…” і три поклони. Деякі ж, за правило, читають собі 12 псалмів за визначеним чином.

Кожний же починає правило вклоняючись і чинить призначені поклони з такими молитвами:

Боже, будь милостивий до мене грішного.

Боже, очисти гріхи мої і помилуй мене. Безліч нагрішив я, Господи, прости мені. Владичице Богородице Діво, спаси мене. Святий Ангеле-Охоронителю мій, від усякого зла обережи мене.

Святий (ім’я святого), моли Бога за мене. За заповіддю апостольською, щоб завжди молитися, дякуючи за все в ім’я Господа Ісуса Христа Богові, нехай ніхто не лишається без молитов і під час церковного співу і де б кому не довелося бути, чи вдома, чи в дорозі. Тому кожний нехай має, хоч би й коротке, своє молитовне правило, бо й мале правило, коли постійно й своєчасно виконується, за велике зарахується в Господа Бога для того, хто уповає на Нього й не забуває Його.

Якщо хто не може бути присутній у церкві з якоїсь поважної причини, а також коли хтось і грамоти не знає, чоловік чи жінка, то хай повільно чинить молитву Ісусову: “Господи Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене грішного” призначену кількість разів з призначеною кількістю поклонів, а саме:

За вечірню молитов Ісусових – 100 і поклонів – 25.

За повечір’я молитов 50 і поклонів 12. За опівнічну молитов 100 і поклонів 25. За ранню молитов 300 і поклонів 50.

За Часи 1-й, 3-й, 6-й і 9-й по 50 молитов і 7 поклонів за кожний Час.

За обідницю (Зображальні) молитов 100 і поклонів 25.

За канон Богородиці з акафістом молитов 200 і поклонів 29.

За канон Богородиці молитов 70 і поклонів 12.

За канон Ангелу-Охоронителю молитов 50 і поклонів 7.

За канон седмичний молитов 30 і поклонів 5.

Хто завжди виконує правило своє, хоч би й був неграмотний, той має радість духовну відповідно до сказаного: “Пом’янув Бога і звеселився”. Він радітиме і звеселиться, бо хто чинить добро, тому велика нагорода на небесах. Амінь.

НЕДІЛЬНЕ ПРАВИЛО ДО СВЯТОГО ПРИЧАСТЯ

Молитвами святих отців наших, Господи Ісусе Христе, Боже наш, помилуй нас.

Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі. “Царю Небесний”, “Святий Боже”, “Пресвятая Тройце”, “Отче наш”, “Прийдіть, поклонімось...”, псалом 50, “Символ віри”, а далі читають канони: покаянний канон до Господа нашого Ісуса Христа, молебний до Пресвятої Богородиці (параклісис, що його співають під час всяких напастей і душевної скорботи), Ангелу-Охоронителю.