Українська

Таїнство Єлеоосвячення або Соборування

Душекорисні речі - Радимо прочитати

Таїнство Єлеоосвячення або Соборування - це Таїнство, в якому при помазанні тіла єлеєм прикликається на хворого благодать Божа, яка зціляє немочі душевні і тілесні. Детально говорить про це Таїнстві апостол Яків: «Чи хворіє хто з вас, нехай покличе пресвітерів Церкви, і нехай помоляться над ним, помазавши його оливою в ім’я Господнє. І молитва віри зцілить хворого і його підійме, а коли він гріхи вчинив, простяться йому» (Як. 5, 14-15).

Про Таїнство Єлеоосвячення Православна Церква говорить, що людина була створена з легким, чистим, нетлінним і безсмертним тілом. Після гріхопадіння воно втратило ці властивості, стало матеріальним, тлінним і смертним. Людина «зодяглася в шкіряні ризи — важку плоть, і стала трупоносцем», як говорить святитель Григорій Богослов. До життя людини увійшли хвороби. Як навчає Церква: причини всіх хвороб людини — гріх. Він увійшов в її природу, наче диявольська отрута, що осквернила і отруїла її. І якщо смерть є наслідком гріха про що говорить апостол Яків: «скоєний гріх породжує смерть»(Як. 1:15), то хвороба перебуває між гріхом, після якого вона приходить, і смертю, якій передує. Хоча всі хвороби починаються з різних причин, спільний корінь у них один — тлінність людського єства після гріхопадіння.

Соборування долучає хворого до страждань Христових, робить саму хворобу спасительним і цілющим засобом від духовної смерті. Багато святих із вдячністю приймали послані їм хвороби як можливість позбавлення від страждань у майбутньому житті. Як навчає Церква, Бог завжди прагне обернути зло на добро: хвороба, що сама по собі є злом, може принести добро людині, яка завдяки їй долучається до страждань Христових і воскресає для нового життя. Відомі випадки, коли хвороба примушувала людину змінити своє гріховне життя і стати на шлях покаяння, що вестиме до Бога. В основному таїнство Соборування в Православній Церкві зберегло ті головні риси, які вказані апостолом Яковом: його звершує сім пресвітерів (на практиці буває менше — два або три), читаються сім апостольських і євангельських зачал, звершується сім разів помазання хворого єлеєм і прочитується молитва. Церква вірує, що в таїнстві Єлеоосвячення хворому, згідно зі словами апостола Якова, прощаються гріхи. Така кількість помазань символізує сім дарів Духа Святого та, водночас, нагадує про сім молитов та поклонінь пророка Єлисея, якими він воскресив отрока (4 Цар. 4, 35).

За чинною практикою воно звершується у період Великого посту та прив’язується до Таїнства Євхаристії, яке є головним священнодійством у Церкві. Тобто перед прийняттям цього Таїнства віруючому потрібно причаститись Святих Христових Таїн.

Підсумовуючи сказане, спробуємо надати декілька практичних рекомендацій для парафіян:

- Безумовно бажано соборувати людей, які страждають на серйозні хвороби. Думка про те, нібито впродовж однієї хвороби можна соборуватися тільки один раз, не має серйозних підстав.

- Здорові люди під час Великого посту можуть, але не обов’язково, приймати таїнство Соборування. При цьому соборуватися декілька разів впродовж року не треба, якщо, звісно, людина не захворіла.

- Соборувати дітей до 7 років можна, якщо вони хворі, в індивідуальному порядку. Нема потреби приводити дітей на загальне Соборування.

- Соборування не замінює сповідь і Причастя. Щоб покаятися у серйозних гріхах, починати треба не з Соборування, а з покаяння перед Богом та сповіді священику.

 
ЗНАЙТИ