Українська

Проповідь в неділю 12-ту після П’ятидесятниці

Душекорисні речі - Радимо прочитати

Прийшов черговий недільний день і ми знову поспішаємо до святого храму, щоб взяти участь у святковій трапезі під назвою Божественна літургія. І як і щонеділі Церква Христова, подібно до чадолюбивої матері, дає духовні повчання для нашого духовного розвитку. У сьогоднішній євангельській розповіді ми чули історію про юнака, який запитав Спасителя: «Що зробити мені доброго, щоб мати життя вічне?» (Мф. 19: 16). Потрібно звернути нашу увагу на певні аспекти цієї історії, яку розповідає нам євангеліст Матфей. На запитання юнака Христос відповідає просто: «Дотримуйся заповідей» (Мф.19: 17 ). Запитання юнака «Що доброго маю робити?» свідчить про велику його надію на себе, свої можливості, що було причиною його душевного неспокою відносно готовності до життя вічного.

Часто в житті трапляється так, що люди, звертаючись до Бога про поміч, більше надіються на зовнішні обрядові речі у вирішенні справ, ніж на Бога. Тому духовне життя таких християн часто зводиться до дотримання релігійних звичаїв, закону задля закону, а не з любові до Бога і довіри Йому і його святій волі. Тобто ми знаємо, що нам потрібно замовити молебні у трьох храмах, і віримо, що якщо ми це зробимо, то все у нас буде добре. Проте ми забуваємо про Бога і тим самим втрачаємо віру у Нього, а віримо лише в обряд. Такі люди дуже прив’язані до земного блага. Бачачи такий стан душі юнака, який прийшов до Христа, Спаситель йому сказав, що потрібно продати усе майно і роздати убогим і слідувати за Ним (Мф. 19: 21). Як свідчить нам Святе Євангеліє, юнак засмутився і відійшов. Гадаю, що більшість із нас засудили цього чоловіка.  Проте нам варто поставити себе на місце цього юнака і запитати себе: «Що вчинив би я на його місці?». Більшість із нас теж засмутилися б і пішли собі далі, адже всі ми прив’язані до своїх матеріальних благ. Ми чули, що Спаситель сказав: «Легше верблюдові пройти крізь вушко голки, ніж багатому в Царство Боже увійти» (Мф. 19: 24). І ми теж подібно до апостолів здивовано запитуємо Христа: «Так хто ж може спастися?». Христос тут не засуджує людей, які мають земні блага чи багатства. Він звертає нашу увагу на відношення до речей. Говорячи до юнака, щоб йшов за Ним, Христос вказує йому і нам, що на першому місці в нашому житті повинні бути не наші матеріальні блага, а Христос.

Що ж з нами буде, якщо ми не будемо виконувати слів Спасителя? Відповідь на це запитання нам подає Церква Христова, тією подією, яку ми сьогодні згадуємо. У цей недільний день припало свято усікновення глави Іона Предтечі. І перед нами постає постать Ірода, який був прив’язаний до земних благ, наслідком чого стає убивство праведника. В іншому випадку ми підемо стопами царя Ірода, який заради земних благ убив Іона Хрестителя.

Ми можемо подумати, що Церква засуджує багатих людей. Але у своєму вченні Господь осуджує не саме багатство, а гонитву за ним. Засуджує людей, які, збирали свої багатства, забуваючи про своїх ближніх і про Бога, порушуючи при цьому закони Господні й моральні, що панують на нашій землі. І ні для кого з нас не є таємницею, що корінь переважної більшості злочинів, воєн, ненависті, злоби - жадоба багатства, прагнення окремих осіб збільшити свій капітал нечесним шляхом. Про це свідчить і свято, яке сьогодні ми вшановуємо.

Тому, улюблені у Христі брати та сестри, закликаємо вас завжди ставити в своєму житті на перше місце не земні блага, а небесні, адже Христос нам каже: «Шукайте спершу Царства Божого і правди його, а все інше додасться вам» (Мф. 6: 33).

Ієрей Іоан Сопронюк, кандидат богословських наук,

клірик Свято-Михайлівського кафедрального собору

м. Житомира