Українська

Іконографія свята Покрови Божої Матері

Душекорисні речі - Радимо прочитати

Традиційно ікона Покрови Пресвятої Богородиці розділена на дві частини. У нижній зображено народ, що молиться у Влахернському храмі. Перед Царськими Дверима посередині зображений Роман Сладкоспівець (хоч це анахронізм, святий зображається, бо він служив у Влахернському храмі, створював акафіст до Богородиці та його пам'ять святкується у той же день). Справа бачимо Андрія Юродивого що вказує рукою на Богородицю своєму учневі Епіфанію. Зліва зображено імператора з дружиною, єпископа та інші державні мужі. За звичаєм іконописець зображав правлячу в його час верхівку - короля (інколи із родиною), високе духовенство.

Покрова, майстер ікон із Флоринки, кін. 15-поч. 16 ст.

У верхньому регістрі над Царськими Дверима - Богородиця, що тримає омофор, або здіймає руки в позицію "оранта" (лат. orans — «той, що молиться»). В такому разі омофор над Нею простягають два ангели. Навколо Пречистої бачимо сонми святих - святителі, апостоли, небесне воїнство.

Покрова, Маляр Яків з Вишні, 1677р., Закарпаття

Починаючи з поч 18 ст. все поширенішою в нас стає традиція зображати Покрову з іншою іконографією. "Misericordia" (іт. "Милість") - сюжет, що походить з Греції і видозмінюється, поширюючись в Італії 13 ст, і лише згодом, під впливом Західної традиції, потрапляє в Україну. На таких іконах бачимо Богородицю, що покриває своїм мафорієм мініатюрних мов діти вірних, що зійшлись біля Її ніг. Це може бути релігійна громада, державні і релігійні діячі, вояцтво, прості люди, хворі і скалічені (у цьому разі сюжет вельми близький іконографії "Всім скорблячим радість"). Інколи зображається Андрій Юродивий із Епіфінієм. Окрему цікавість викликають ікони із зображенням запорозьких козаків, вояків УПА та ін. українських військ. До слова, Покрову часто зображають на картинах із груповим зображенням державних діячів України.

Покрова, Судово-Вишенська школа, 2 пол. 17 ст.

Покрова, Риботицька школа іконопису, кін. 17 ст.

Покрова, м. Дорогиничі, Локачинський р-н, поч. 18 ст.

Покрова Кобижче, Бобраницького р-ну Чернігівщина, 1 пол. 18 ст.

Покрова, Полтавщина, 1 пол. 18 ст.

Покрова, Київщина, середина 18 ст.

Покрова, середина 18 ст., Острозький майстер, с. Могиляни, Рівненщина

Покрова, 19 ст., Слобожанщина

Покрова, П. Холодний, храм Успіння Богородиці, м. Львів, поч. 20 ст.

Покрова, Мамаєва Слобода, поч. 21 ст.

hram.lviv.ua