Українська

Благовіщення Пресвятої Богородиці

Душекорисні речі - Радимо прочитати

“Радуйся, Благодатна, Господь з Тобою”.

Величання

Православний світ відзначає велике дванадесяте свято - Благовіщення Господнє, яке традиційно припадає на 7 квітня у християн східного обряду, і 25 березня - західного обряду.

Історія цього дня розповідає про архангела Гавриїла, який провістив діви Марії, що вона непорочно зачне від Cвятого Духа і народить Сина Божого — Ісуса Христа. «Найбільш важливої звістки для любства ще не було, говорить клірик Свято-Михайлівського кафедрального собору о. Володимир Бігун, саме свято у назві говорить про це, адже - Благовіщення, тобто було сповіщено благу вість - скоре народження Ісуса Христа сина Божого».

За церковними традиціям на Благовіщення в харамах проводиться особлива служба: починається вона з Великого повечерія, коли священнослужителі читають літургію св. Василя Великого. Служителі церкви одягаються в особливий святковий одяг блакитного кольору, що символізує Богородицю. Під час літургії священик розповідає Біблійну історію про явлення ангела Діві Марії.

У свій час митрополит Антоній Сурожський про це свято у своїй проповіді сказав наступне:

«Благовіщення - це день благої вісті про те, що знайшлася у всьому світі людському Діва, так віруюча Богу, так глибоко здатна на покору й до довіри, що від Неї може народитися Син Божий. Втілення Сина Божого, з одного боку, справа Божої любові - хресної, лагідної, яка спасає - і Божої сили; але разом з цим втілення Сина Божого є справою людської волі. Святитель Григорій Палама говорить, що Втілення було б так само неможливо без вільної людської згоди Божої Матері, як воно було б неможливо без творчої волі Божої. І в цей день Благовіщення ми в Божій Матері споглядаємо Діву, Яка всім серцем, усім розумом, всією душею, всією Своєю силою зуміла довіритися Богові до кінця.

А блага вість була воістину страшна: явлення ангела, це вітання: «Благословенна ти між жонами, і благословенний Плід утроби твоєї» не могли не викликати не тільки здивування, не тільки трепету, але і страху в душі діви, яка не знала чоловіка - як це могло бути?..

І тут ми вловлюємо різницю між хиткою - хоча і глибокою - вірою Захарії, батька Предтечі, і вірою Божої Матері. Захарії теж сповіщено, що у його дружини народиться син - природнім чином, не дивлячись на її похилий вік; і його відповідь на цю звістку Божу: Як же це може бути? Цього не може статися! Чим Ти це можеш довести? Яке запевнення Ти мені можеш дати? Діва Марія ставить питання тільки так: Як це може статися зі мною - я ж діва? І на відповідь ангела, що це буде, Вона відповідає тільки словами повної віддачі Себе в руки Божі. Її слова: " я Господня раба нехай буде Мені за словом твоїм..."», - говорить митрополит Антоній Сурожський.

Благовіщення Пресвятої Богородиці збігається з серединою найсуворішого посту року - Великого Посту, проте в честь свята дозволяється їсти рибу. М'ясо, яйця, молоко при цьому як і раніше виключаються з трапези. Православним на Благовіщення, радять священики, варто частіше ходити до церкви і обов'язково сповідатися та каятись у своїх гріхах. Найбільш правильний підхід – це провести день з родиною, в молитві і з чистими думками, відвідувати родичів і не відволікатися на мирські проблеми.

«Цей день ми безумовно маємо провести з радісю, адже сьогодні початок нашого спасіння, адже звершуються перші дії Бога відносно повернення людини до Бога. Тому проводимо день обов’язково у радості, мирі, молитві та таїнстві причастя і сповіді», - порадив лірик Свято-Михайлівського кафедрального собору о. Володимир Бігун.

Прес-служба Свято-Михайлівського кафедрального собору м. Житомир