Українська

Святині храму: Ікона Божої Матері «Троєручиці»

СМК собор - Святині

Свято-Михайлівський кафедральний собор в Житомирі є одним з найдревніших храмових споруд України та Житомирщини. Хоча вік цього виличного храму не великий, адже споруджений він у 1856 році. Цей величний собор переніс чимало випробувань впродовж своєї історії. Довгий час храм був зачинений у період радянської влади і лише з відновленням незалежності України молитва у стінах собору зазвучала знову.

Під своїми склепіннями величний храм зібрав чимало святинь до яких мають змогу постійні парафіяни та гості Свято-Михайлівського кафедрального собору м. Житомира.

Ікона Божої Матері «Троєручиці»

Однією з найбільших святинь храму є ікона Божої Матері «Троєручиця». Пресвята Діва Марія високо шанується Православною Церквою, що можна побачити в місяцеслові, адже в ньому є чимала кількість свят, присвячених Матері Господа. Історія вшанування Пресвятої Діви Марії починається з моменту явлення до Неї посланого від Бога в місто Назарет Архангела Гавриїла, який, увійшовши до Її будинку, звернувся до Неї з вітанням: «Радуйся, Благодатна» (Лк. 1: 28). Як говорить почесний Патріарх Філарет: «Радісні свята на честь Божої Матері оживляють в наших серцях віру в нашого Спасителя Господа Ісуса Христа і Його Пречисту Матір. Вони нагадують нам про велику, незбагненну любов Божу до нас грішних.

І ця надія на милосердя Бога і Пресвятої Діви Марії нехай надає сили кожному із нас. Твердо розуміймо, що надія на Господа і Його Пречисту Матір нікого і ніколи не посоромить». Більшість свят, присвячених Богородиці, пов’язані із чудотворними іконами. Одне із таких свят Церква відзначає 11 липня. Ми вшановуємо ікону Богородиці Троєручиці.

Історія цього образу пов’язана із видатним святим Православної Церкви – преподобним Іоаном Дамаскіном. Як відомо, у VIII столітті, під час переслідувань православних від іконоборців, було зведено наклеп на видатного захисника іконошанування. Через наклеп йому було відсічено кисть правої руки. Випросивши її у мучителів, преподобний прибіг до ікони Богородиці, приклав кисть до руки, оперезавши полотном, та у молитві знепритомнів. Коли ж прийшов до тями, то побачив, що Господь сотворив по молитвах Своєї Матері диво – рука знову була цілою. Ця ікона дарує зцілення і сьогодні багатьом віруючим за їхніми молитвами. Є маленька часточка благодаті і у нас в Житомирі, адже список цієї чудотворної ікони знаходиться у нашому Свято-Михайлівському кафедральному соборі. Віруючі щодня мають змогу молитися до Пресвятої Богородиці та просити у неї заступництва перед Господом за нас грішних.

Православне вірування в заступництво Богоматері чітко виражено в наступному богослужбовому співі, який часто звучить у наших храмах: «Тебе, заступницю спасіння роду нашого, прославляємо, Богородице Діво; тіло бо від Тебе прийняв Син Твій і Бог наш, на Хресті прийняв страждання, і від тління визволив нас як Чоловіколюбець». Православна Церква також у своїх богослужіннях вказує на те, що Христос завжди вислуховує молитви своєї Матері, ґрунтуючи це на євангельській розповіді про чудо в Кані Галилейській. Про це свідчать богослужбові тексти на честь Троєручної ікони Богородиці, адже ця тематика часто згадується у акафісті, присвяченому цій іконі.